Πάνω από μισή ντουζίνα γκολ

Ο Ντρις Μέρτενς έκανε άνω κάτω την άμυνα της Μπολόνια
Μόνο ένα παιχνίδι είχε το πρόγραμμα του Σαββάτου (4/2) στο Καμπιονάτο αλλά το παιχνίδι αυτό πρόσφερε οχτώ γκολ.

Τα περισσότερα από αυτά βέβαια τα πέτυχε η Νάπολι η οποία διέλυσε εκτός έδρας την Μπολόνια με 7-1 και ανέβηκε έστω και με παιχνίδι περισσότερο στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι «παρτενοπέι» έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά αφού πριν ακόμα συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν ήδη στο 2-0 για την Νάπολι. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι ήταν ο Μέρτενς και ο Χάμσικ που πέτυχαν από τρία γκολ ο καθένας. Για την Μπολόνια που είχε και χαμένο πέναλτι το γκολ της τιμής το πέτυχε ο Βασίλης Τοροσίδης.

Μπολόνια - Νάπολι 1-7
(36' Τοροσίδης - 4', 70', 74' Χάμσικ, 6' Ινσίνιε, 33', 43', 90' Μέρτενς)