Παραμένει σε τροχιά τίτλου η Νις

Εντυπωσιακή φάση από τον αγώνα της Νις με την Σεντ Ετιέν
Κοντά στην κορυφή παραμένει η Νις η οποία στο ντέρμπι της αγωνιστικής επικράτησε της Σεντ Ετιέν και έπιασε στην βαθμολογία την Παρί Σεν Ζερμέν.

Η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ μπήκε από την αρχή του αγώνα με διάθεση να στριμώξει την αντίπαλο της και τα κατάφερε αφού άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς με τον Σιπριέν. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαξαν για ένα δεύτερο γκολ το οποίο δεν ήρθε αλλά τελικά το 1-0 ήταν αρκετό. Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η Λιόν η οποία επιβλήθηκε της Νανσί με 4-0 πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στην έκτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Μαρσέιγ που νίκησε με 2-0 την Γκινγκάμπ με τον Ντμίτρι Παγιέ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του από την Γουέστ Χαμ. Στα άλλα ματς της ημέρας η Μετς επικράτησε με 2-1 της Ντιζόν και οι αγώνες της Λοριάν με την Τουλούζ (1-1) και της Ανζέρ με την Ρεν (0-0) έληξαν ισόπαλοι.

Λοριάν - Τουλούζ 1-1
(60' Μαρβό - 24' Ντελόρ)

Νις - Σεντ Ετιέν 1-0
(7' Σιπριέν)

Λιόν - Νανσί 4-0
(39' Βαλμπουενά, 43' Φεκίρ, 54' πεν. Λακαζέτ, 58' Ντεπάι)

Ανζέρ - Ρεν 0-0

Μετς - Ντιζόν 2-1
46' Σαρ, 66' πεν. Ντιαμπατέ - 78' Βαρό)

Μαρσέιγ - Γκινγκάμπ 2-0