Παραμένει στο κόλπο ο ΠΑΣ Γιάννινα

Το πέναλτι του Κόντε στάθηκε αρκετό για τους Γιαννιώτες
Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόντε ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 1-0 την Κέρκυρα στους Ζωσιμάδες και ξαναμπήκε στο κόλπο της συμμετοχής στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Οι Γιαννιώτες βρέθηκαν από το πουθενά μπροστά στο σκορ, αφού χωρίς να απειλήσουν καθόλου μέχρι εκείνη την ώρα (18') αξιοποίησαν το χέρι-δώρο του Ντιμιτρόφσκι με τον Κόντε να γράφει από την «άσπρη βούλα» το 1-0. Η Κέρκυρα στη συνέχεια ανέλαβε την πρωτοβουλία, όμως δεν κατάφερε να βρει μια καλή τελική πάσα και να φτιάξει κάποια ευκαιρία και με τον ΠΑΣ να παίζει επιφυλακτικά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το ημίχρονο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου υπήρξε μία μεγαλύτερη δραστηριότητα, κυρίως από τον ΠΑΣ Γιάννινα που κυνήγησε το δεύτερο γκολ για να καθαρίσει το παιχνίδι όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Ο Μιχάλης Γρηγορίου ρίσκαρε στα τελευταία λεπτά βλέποντας την ομάδα του να παραμένει στο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΣ διατήρησε την ηρεμία του και κράτησε άνετα το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Πασχαλάκης, Μιχαήλ, Ζάιρο (79' Κοροβέσης), Μπέριος, Καρανίκας, Ακόστα, Λίλα, Ναδάλες, Βιντάλ (74' Γιάκος), Κόντε, Κοζορώνης (90’ Σκόνδρας).

Κέρκυρα (Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Ντιμιτρόφσκι, Ζορμπάς (83’ Ονίλο), Γκόμες, Σπίνουλας, Ανδρεόπουλος (74' Κόντος), Ιωάννου, Επστάιν, Ζαραδούκας (64’ Γεωργακόπουλος), Τουράμ, Νίκιτς.