Πιο κοντά στον τίτλο η Τσέλσι

Φάση από τον αγώνα της Τσέλσι με την Σουόνσι
Ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Αγγλία έκανε η Τσέλσι που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Σουόνσι.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε των «κύκνων» με 3-1 και διατηρεί την διαφορά της από τους διώκτες της σε υψηλά επίπεδα. Η Τσελσι στον αγώνα με την Σουόνσι καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς σκόραρε με τους Πέδρο και Ντιέγκο Κόστα και μετάτρεψε το 1-1 του πρώτου μέρους στο τελικό 3-1. Δεδομένου μάλιστα ότι το πρώτο γκολ της Τσέλσι το είχε βάλει ο Φάμπρεγκας η νίκη των «μπλε» είχε ισπανική σφραγίδα. Αλλά και το γκολ των φιλοξενούμενων Ισπανός το πέτχυε. Στα άλλα ματς της ημέρας η Έβερτον νίκησε με 2-0 την Σάντερλαντ και παραμένει σταθερά στην έβδομη θέση. Η Κρίσταλ Πάλας με το 1-0 επί της Μίντλεσμπρο ανέβηκε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Με νίκη συνέχισε και η Γουέστ Μπρομ που επικράτησε με 2-1 της Μπόρνεμουθ και βρίσκεται στην όγδοη θέση. Όσο για τα παιχνίδια της Χαλ Σίτι με την Μπέρνλι και της Γουότφονρντ με την Γουέστ Χαμ έληξαν ισόπαλα με σκορ 1-1.

Τσέλσι - Σουόνσι 3-1
(19' Φάμπργκας, 72' Πέδρο, 84' Κόστα - 45'+2 Γιορέντε)

Κρίσταλ Πάλας - Μίντλεσμπρο 1-0