Πλησιάζει την τετράδα η Σοσιεδάδ

Φάση από τον αγώνα της Λας Πάλμας με την Ρεάλ Σοσιεδάδ
Στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβισιόν η Ρεάλ Σοσιεδάδ έφυγε νικηφόρα από την έδρα της Λας Πάλμας.

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 1-0 και πλησίασαν στον ένα βαθμό την Ατλέτικο η οποία υποδέχεται την Μπαρτσελόνα την Κυριακή (26/2) στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Στο παιχνίδι της Λας Πάλμας με την Ρεάλ Σοσιεδάδ τώρα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν στον στόχο όταν ο Χάβι Πριέτο άνοιξε το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε στην ομάδα του μία πολύ σημαντική νίκη. Αυτή ήταν η τέταρτη σερί ήττα της Λας Πάλμας στο πρωτάθλημα και αν δεν συνέλθει γρήγορα θα μπει σε περιπέτειες.

Λας Πάλμας - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1