Πρόκριση με εξάρα η ΑΕΚ (vid)

Με δύο γκολ από τον Αραούχο που έκανε ιδανικό ντεμπούτο
Μισή ντουζίνα γκολ έβαλε η ΑΕΚ συντρίβοντας 6-0 τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ που σε συνδυασμό με τη νίκη της 1-0 στην Λιβαδειά την έφερε πανηγυρικά στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Πλατανιά.

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Βάργκας και Αραούχο η ΑΕΚ έπιασε στην κυριολεξία από τον λαιμό την ομάδα της Λιβαδειάς και δεν της άφησε κανένα περιθώρειο να ελπίζει σε κάτι καλό. Το σκορ για την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ άνοιξε ο Μπακασέτας στο 21' με σουτ έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και επτά λεπτά αργότερα ο Αραούχο στο ντεμπούτο του με τα κιτρινόμαυρα διπλασίασε τα τέρματα της Ένωσης έπειτα από σέντρα του Βάργκας.

Οι δυο τους συνεργάστηκαν και πάλι στο 61' και ο Αργεντινός επιθετικός με νέα κεφαλιά έκανε το 3-0 για την ΑΕΚ, ενώ στο 68’ ήταν η σειρά του Βάργκας να βρει δίχτυα με κοντινό πλασέ ύστερα από κάθετη πάσα του Γιόχανσον. Στο 79' ο Κολοβέτσιος, αφού πρώτα πέρασε και τον Μοσχονά, έκανε το 5-0 και το τελικό αποτέλεσμα, καθόλου τιμητικό για τον Λεβαδειακό, διαμόρφωσε ο Γαλανόπουλος στο 84’.

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον (69’ Γαλανόπουλος), Βάργκας, Μπακασέτας, Πατίτο (60’ Αϊντάρεβιτς), Αραούχο (80’ Γιαννούτσος).

Λεβαδειακός (Γιάννης Χριστόπουλος): Μοσχονάς, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Μάγκας (66’ Μαχαίρας), Μιλιάζες, Κουλιμπαλί (56’ Νιασέ), Ζεζίνιο, Λάτσι (60’ Τόνι Σίλβα), Γιουσούφ, Σουμπίνιο, Βασιλείου.