Ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε ο Ολυμπιακός!

Αγωνία για τον Ιντέγε που έβγαλε τον ώμο του
Ο Ολυμπιακός χάρη στο γρήγορο γκολ του Ανδρούτσου μόλις στο 1’ και ένα ακόμη από τον Ιντέγε στο 9’ νίκησε 2-0 την ΑΕΛ και διατήρησε την υπέρ του διαφορά απ’ τους διώκτες του στον πίνακα της βαθμολογίας.

Με τη συμπλήρωση 14 δευτερολέπτων, οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ και έκαναν πολύ πιο εύκολο το έργο τους. Ο Γκόλιας έκανε τραγικό λάθος, ο Σεμπά επωφελήθηκε, «χόρεψε» τον αμυντικό της ΑΕΛ και γύρισε στον Ανδρούτσο, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ για το πιο γρήγορο γκολ στη φετινή Σούπερ Λίγκα.

Έξι λεπτά αργότερα, η άμυνα του Ολυμπιακού πιάστηκε στον ύπνο, ο Αβραάμ βγήκε απέναντι από τον Καπίνο αλλά ο Έλληνας πορτιέρο τον νίκησε. Στη συνέχεια της φάσης , η ΑΕΛ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Κόντορ δεν κατάφερε να διώξει, πετυχαίνοντας τον Ελιουνούσι, με τον Ιντέγε να βάζει την προβολή και να γράφει το 2-0 στο 8’!

Ο Ολυμπιακός έβγαζε συνεχώς ευκαιρίες και εάν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια, το σκορ θα είχε ξεφύγει από το ημίχρονο. Ωστόσο, είτε η αστοχία, είτε ο Ξενοδόχοφ δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έριξε τον ρυθμό του ματς. Επέτρεψε στην ΑΕΛ να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε  συντήρηση δυνάμεων ενόψει του ματς με την Οσμανλίσπορ.

Στο 69ο λεπτό, ο Πάουλο Μπέντο πάγωσε. Ο Ιντέγε δέχτηκε ένα χτύπημα από τον Κοντόρ και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, με χτύπημα στον ώμο. Στα εναπομείναντα λεπτά, υπήρχαν μόνο ορισμένα σουτ από πλευράς γηπεδούχων που εξουδετέρωνε συνεχώς ο Ξενοδόχοφ.

Αυτό που ανησυχεί το τεχνικό τιμ της ομάδας δεν είναι άλλο , από την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Μπράουν Ιντέγε , καθώς όπως όλα δείχνουν έχει βγάλει τον ώμο του.

Oλυμπιακός (Μπέντο): Καπίνο, Παρέδες, Μποτία, Βιάνα, Ντε λα Μπέγια, Ανδρούτσος, Ρομαό, Ελιουνούσι, Φορτούνης, Σεμπά, Ιντέγε (70' Καρντόσο).

AEΛ (Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Τικό, Φάρκας, Γκόλιας, Κόντορ, Μασαλέσα, Βαρέλα (46'
Γκουλουζάντε), Ναζλίδης, Ικλαουνιεκς, Αβραάμ (57' Καπός)