Σε δύσκολη θέση ο ΠΑΟΚ

Φάση από τον αγώνα του ΠΑΟΚ με την Τουρς
Δυσκόλεψε για τον ΠΑΟΚ η υπόθεση πρόκριση μετά την ήττα του από την Τουρς μέσα στην Πυλαία στο επίσημο ντεμπούτο του Σάσα Στάροβιτς.

CEV CUP ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΟΚ - ΤΟΥΡΣ 2-3

Με τον Σέρβο διαγώνιο στο βασικό σχήμα ο ΠΑΟΚ πάλεψε κόντρα στην γαλλική Τουρς αλλά στο τέλος γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-2 (14-25, 25-23, 22-25, 21-25, 13-15) και πλέον για να περάσει στην επόμενη φάση θέλει καθαρή νίκη στην Γαλλία ή νίκη με 3-2 και να πάρει και το «χρυσό» σετ. Με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου οι Γαλλοι έκαναν πάρτι από την γραμμή του σερβίς όλο το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να παίρνει το δεύτερο και το τέταρτο σετ και την Τουρς να κατακτά το τρίτο. Έτσι το ματς πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-4 και με 10-9 αλλά η Τουρς κατάφερε να πάρει του κρίσιμους πόντους που ακολούθησαν και να φτάσει στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Τουρς ήταν ο Λέβι Άλβες Καμπράλ με 23 πόντους και ακολούθησε ο Ντάβιντ Κονέτσνι με 20. Για τον ΠΑΟΚ ο Σάσα Στάροβιτς είχε 19 πόντους.