Σε καλό φεγγάρι η Γκλάντμπαχ

Οι παίκτες της Γκλάντμπαχ πανηγυρίζουν την νίκη κόντρα στην Ίνγκολσταντ
Με πολύ καλή ψυχολογία μετά την επική πρόκριση κόντρα στην Φιορεντίνα πήγε η Γκλάντμπαχ στον αγώνα με την Ίνγκολσταντ.

Κόντρα σε μία ομάδα που καίγεται για βαθμούς τα «πουλάρια» κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να φτάσουν στην νίκη με 2-0. Η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ ήταν πιο αποτελεσματική από την αντίπαλο της και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο με τον Στιντλ και τον Χαν. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι δεν έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης όμως κατάφεραν να τελειώσουν τις φάσεις για να φτάσουν στην νίκη. Με τους τρεις βαθμούς που πήρε η Γκλάντμπαχ βελτίωσε την βαθμολογική της θέση όμως απέχει ακόμα αρκετά από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Στο άλλο ματς της ημέρας η Σάλκε και η Χοφενχάιμ αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1. Οι «βασιλικοί μπλε» άνοιξαν νωρίς το σκορ με τον Σεπφ όμως δεν μπόρεσαν να το κρατήσουν και ο Ρούντι ισοφάρισε για την Χοφενχάιμ. Η ισοπαλία πάντως δεν βοηθάει καμία από τις δύο ομάδες καθώς η μεν Σάλκε έχει μείνει αρκετά χαμηλά (12η θέση) η δε Χοφενχάιμ δεν μπόρεσε να πιάσει την Ντόρτμουντ στην τρίτη θέση.

Ίνγκολσταντ - Γκλάντμπαχ 0-2