Σκαρφάλωσε δεύτερος ο ΠΑΟΚ!

Έκτη συνεχόμενη νίκη για τον δικέφαλο του βορρά
Με σπασμένα φρένα ο ΠΑΟΚ πέρασε και από την Λάρισα επικρατώντας 2-0 της ΑΕΛ σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική και σκαρφάλωσε στην 2η θέση της βαθμολογίας έχοντας συγκάτοικους τον Πανιώνιο και την Ξάνθη.

Ντεμπούτο για την ομάδα του Ίβιτς έκανε ο νεοαποκτηθέντας Πέδρο Ενρίκε, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή και έδειξε ότι δεν θα χρειαστεί πολύ χρόνο προσαρμογής, ενώ έπαιξε και ο Πρίγιοβιτς, χωρίς να δείξει κάτι το πολύ ιδιαίτερο. Ο δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά κόβοντας από νωρίς τον... βήχα της Λάρισας και κατάφερε να σκοράρει στο 9' με τον Μυστακίδη που εκμεταλλεύτηκε με πείσμα την αδράνεια των αμυντικών δίνοντας προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς.

Δύο λεπτά μετά ο Γλύκος κράτησε το 0-1 στο σουτ του Γκαχιέχο, ενώ στο 24' το σουτ του Τσίμιροτ πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 34' ο Μπίσεσβαρ συνδυάστηκε ωραία με τον Μυστακίδη, αλλά δεν βρήκε τον στόχο και στο 41' το όμορφο πλασέ του Τσίμιροτ σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Ξενοδόχοφ.

Η Λάρισα μπήκε καλύτερα στο β' μέρος, αλλά στην καλύτερη ευκαιρία που της δόθηκε για να ισοφαρίσει ο Ναζλίδης αστόχησε με κεφαλιά στο 58', κι ο ΠΑΟΚ «κούμπωσε» τους τρεις βαθμούς στο 62'. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Μάτος με κεφαλιά έγραψε το 0-2 με το πέμπτο του γκολ πρωτάθλημα. Από κει και πέρα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον ΠΑΟΚ να κρατάει άνετα το προβάδισμα μεχρι το τέλος.

Λάρισα (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Μονιάκης (46’ Αβραάμ), Τίκο, Φάρκας, Ρέντζας, Μασαλέσα, Φατιόν (68’ Ευμορφίδης), Κόντορ, Ναζλίδης, Γκαγιέχο, Τσακοπίνο.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Μαλεζάς, Κρέσπο, Λέοβατς, Σάκχοφ (86’ Χαρίσης), Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Μυστακίδης (67’ Ενρίκε), Κουλούρης (74’ Πρίγιοβιτς).