Σπουδαία νίκη με ανατροπή η ΑΕΚ

Φάση από τον αγώνα του Πανελληνίου με την ΑΕΚ
Σταθερά στην πρώτη πεντάδα παραμένει η ΑΕΚ η οποία σε ένα συναρπαστικό ματς πέρασε νικηφίρα από την έδρα του Πανελληνίου.

HANDBALL PREMIER

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΑΕΚ 23-24

Μία πολύ σημαντική νίκη που την κρατάει στην πέμπτη θέση και της επιτρέπει να καλοβλέπει την τετράδα πέτυχε η ΑΕΚ η οποία επικράτησε στην Κυψέλη του Πανελληνίου με 24-23 κάνοντας μάλιστα και την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με 15-11 και έδειχναν ικανοί να πάρουν την νίκη. Στο δεύτερο μέρος όμως τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά. Η «Ένωση» ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της κάλυψε την διαφορά και μάλιστα έχτισε δική της όταν προηγήθηκε με 23-19 πριν μειώσει ο Πανελλήνιος στο τελικό 24-23. Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Νικολαΐδης με 6 γκολ ενώ για τον Πανελλήνιο ο Μάτοβιτς και ο Κρητικός πέτυχαν από 5 γκολ.

ΠΥΛΑΙΑ - ΔΟΥΚΑΣ 18-32

Εύκολα πέρασε από την Πυλαία ο Δούκας νικώντας την τοπική ομάδα με 32-18 και ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Γιώργου Κρανάκη φρόντισε από το ξεκίνημα του αγώνα να επιβάλει τον ρυθμό του και να μην επιτρέψει στην γηπεδούχο ομάδα να αντιδράσει. Στο ημίχρονο ο Δούκας ήταν μπροστά στο σκορ με 18-7 και η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Δούκα να κυριαρχεί και την Πυλαία να μην μπορεί να ακολουθήσει. Έτσι η ήττα για την ομάδα του Πάνου Γούσιου ήρθε φυσιολογικά και θα πρέπει να βρει βαθμούς σε άλλα παιχνίδια αν θέλει να ξεφύγει από την προτελευταία θέση. Πρώτος σκόρερ για τον Δούκα ήταν ο Τζήρας με 8 γκολ ενώ για την Πυλαία ο Παπαδόπουλος, ο Καφαντάρης και ο Κουρουμλίδης είχαν από 4 γκολ.

ΠΑΟΚ - ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 52-17

Σε ένα παιχνίδι το οποίο δεν αντέχει σε κριτική ο ΠΑΟΚ διέλυσε τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 52-17 και έπιασε στην δεύτερη θέση την Αναγέννηση Άρτας. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν χαώδης και ο «δικέφαλος του βορρά» έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο κόντρα σε μία ομάδα που ακόμα δεν έχει βαθμό στο πρωτάθλημα. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 27-5 για τον ΠΑΟΚ και στην επανάληψη τίποτα δεν ήταν διαφορετικό. Για τις νικήτριες τρεις παίκτριες είχαν διψήφιο αριθμό γκολ, η Προκοπίδου σκόραρε 12 φορές, η Βαφειάδου 11 και η Νούλα 10. Για τον Αριωνα Πτολεμαΐδας η Τσερέπη και η Τσανακτσίδου έβαλαν από 5 γκολ.