Στο κυνήγι της Μπάγερν η Λειψία

Ο Εμίλ Φόρσμπερκ (δεξιά) άνοιξε το σκορ για την Λειψία
Η Λειψία συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην φετινή Μπουντεσλίγκα καθώς πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Γκλάντμπαχ.

Οι νεοφώτιστοι βρόσκονται σταθερά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και βλέποντας την Μπάγερν να παρουσιάζει αστάθεια σε πολλά ματς κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να ονειρεύονται. Μετά την ισοπαλία των Βαυαρών στο Βερολίνο η ομάδα του Ραλφ Χάσενχουτλ είχε την ευκαιρία να πλησιάσει στους πέντε βαθμούς την κορυφή και τα κατάφερε. Επικράτησε με 2-1 της Γκλάντμπαχ εκτός έδρας και πήρε μία πολύ σπουδαία νίκη. Ο Εμίλ Φόρσμπεργκ και ο Τίμο Βέρνερ συνεργάστηκαν στα δύο γκολ αλλάζοντας ρόλους δημιουργού και εκτελεστή για να προηγηθεί η Λειψία με 2-0. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Βέστεργκαρντ. Πάντως πολλά θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει αν στο τέλος του ημιχρόνου ο Τόργκαν Αζάρ ευστοχούσε σε πέναλτι των «πουλαριών». Στο άλλο ματς της ημέρας η Κολωνία και η Σάλκε αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1 και πήραν από ένα βαθμό κάτι που δεν ικανοποίησε καμία ομάδα.

Γκλάντμπαχ - Λειψία 1-2
(81' Βέστεργκαρντ - 31' Φόρσμπεργκ, 55' Βέρνερ)

Κολωνία - Σάλκε 1-1