Στο πόλο δεν είναι ντέρμπι

Φάση από τον αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό
Πολύ εύκολα ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη στο ντέρμπι των «αιωνίων» συντρίβοντας τον Παναθηναϊκό που δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-11

Κανένα πρόβλημα δεν είχαν οι «ερυθρόλευκοι» να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Παναθηναϊκού νικώντας με 11-3 εκτός έδρας και φυσικά να συνεχίσουν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου φρόντισε από τα πρώτα λεπτά να δείξει ποιος είναι το αφεντικό στην πισίνα και προηγήθηκε στο πρώτο οκτάλεπτο με 4-2 και στο ημίχρονο με 6-3. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός έκλεισε κάθε διάδρομο προς το τέρμα του και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να κάνει περίπατο. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μουρίκης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Μυλωνάκης 2, Κολόμβος 2, Εσπανιόλ 2, Φουντούλης 1, Πρέκας 1. Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν οι Βιτέλας 1, Καρούντζος 1, Δερμιτζάκης 1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΓΛΥΦΑΔΑ 10-3

Η Γλυφάδα έχει εντυπωσιάσει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα όμως η Βουλιαγμένη είναι ομάδα άλλου επιπέδου και πήρε εύκολα την νίκη με 10-3 στο μεταξύ τους παιχνίδι. Ίσως πιο εύκολα κι απ' όσο θα περίμεναν οι παίκτες του Κώστα Λούδη. Η Βουλιαγμένη μπήκε πολύ αποφασισμένη στο παιχνίδι με στόχο να το καθαρίσει στα γρήγορα και προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-1 στο ημίχρονο. Η Γλυφάδα δεν μπόρεσε ποτέ να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και παρότι η Βουλιαγμένη πάτησε το φρένο το ματς είχε ήδη κριθεί. Τα γκολ της Βουλιαγμένης τα πέτυχαν οι Χρυσοσπάθης 2, Καπότσης 2, Τίγκας 2, Σολανάκης 2, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1. Για την Γλυφάδα σκόραραν οι Παπανικολάου 1, Παπούκας 1, Αλεξίου 1.

ΠΑΟΚ - ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 7-6

Σημαντική νίκη που τον φέρνει στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πέτυχε ο ΠΑΟΚ ο οποίος επικράτησε του Παλαιού Φαλήρου με 7-6. Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο όπου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 4-3. Ενώ λοιπόν όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα συνέχιζε σε αυτό τον ρυθμό στο τρίτο οκτάλεπτο ο «δικέφαλος του βορρά» με επί μέρους σκορ 4-0 πήρε τα ηνία του ματς και προηγήθηκε με 7-4. Στην τελευταία περίοδο το Παλαιό Φάληρο κατάφερε να μειώσει στο γκολ αλλά όχι κάτι παραπάνω. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Ζότοβιτς με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Παπαποστόλου 2, Σάριτς 2. Για το Παλαιό Φάληρο σκόραραν οι Τρούλος 2, Γαρδίκας 1, Θεοδωρόπουλος 1, Τσαχιλίδης 1, Γαβαλάς 1.

ΝΟ ΧΙΟΥ - ΥΔΡΑΪΚΟΣ 5-7

Πέρασε νικηφόρα από το νησί της μαστίχας ο Υδραϊκός νικώντας με 7-5 τον ΝΟ Χίου και παραμένει στο κυνήγι μιας θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ. Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς και στο πρώτο οκτάλεπτο προηγήθηκε με 3-1. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 4-3, όμως η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική αφού ο Υδραϊκός παίζοντας πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε με 6-3. Η Χίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι φιλοξενούμενοι πήραν την σημαντικη αυτή νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Υδραϊκό ήταν ο Χατζηκυριακάκης με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Μπλάνης 2, Σαρτζετάκης 1, Αλεξαντρέσκου 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Μιμίδης 1, Θωμάκος 1, Τεσάνοβιτς 1, Βουκμίροβιτς 1, Καλής 1.

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 8-13

Την νίκη που τον φέρνει στην ένατη θέση πήρε ο Πανιώνιος ο οποίος πέρασε από την έδρα του ΝΟ Καλαμακίου με 13-8 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία. Το ματς ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να έχει τον έλεγχο και να παίρνει προβάδισμα στο πρώτο οκτάλεπτο με 4-2. Η διαφορά αυτή δεν άλλαξε ούτε στο ημίχρονο (6-4), ούτε στο τέλος της τρίτης περιόδου (8-6). Οι «κυανέρυθροι» που ήταν καλύτεροι έφτασαν εύκολα στην νίκη ανεβάζοντας την απόδοση τους στην τέταρτη περίοδο. Τα γκολ του Πανιωνίου πέτυχαν οι Μαζοκοπάκης 3, Βέκκος 3, Κουλιεράκης 2, Ποταμιάνος 2, Καρακάσης 1, Κουτσιαλής 1, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Φωκάς 3, Φλώρος 1, Αναγνωστόπουλος 1, Ιωαννίδης 1, Καστανάκης 1, Μπεκές 1.

12.ΝΟ Πατρών 1

Εθνικός και ΝΟ Πατρών έχουν από ένα ματς λιγότερο.

ΘΕΣΕΙΣ 1-2

Φάση από τον αγώνα της Βουλιαγμένης με τον Ολυμπιακό
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-12

Το πλεονέκτημα στην τρίτη φάση του πρωταθλήματος εξασφάλισε ο Ολυμπιακός ο οποίος πέρασε από τον Λαιμό νικώντας στο ντέρμπι την Βουλιαγμένη με 12-10. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις «ερυθρόλευκες» να δείχνουν πιο έτοιμες στα κρίσιμα. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 5-4 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο είχε γυρίσει το σκορ και ήταν μπροστά με 7-6. Στην συνέχεια οι πρωταθλήτριες είχαν τον έλεγχο με την Βουλιαγμένη απλά να ισοφαρίζει σε 10-10 πριν δεχτεί άλλα δύο γκολ για το τελικό 12-10. Τα γκολ του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Ε. Πλευρίτου 2, Μανωλιουδάκη 2, Ασημάκη 2, Έμολο 2, Β. Πλευρίτου 2, Μ. Πλευρίτου 1, Μπιανκόνι 1. Για την Βουλιαγμένη σκόραραν οι Ξενάκη 3, Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου 2, Ο'Ντόνελ 1, Πάτρα 1, Κοντογιάννη 1.

ΘΕΣΕΙΣ 7-8

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 8-12

Πέρασε από την έδρα του Ηλυσιακού ο Τρίτωνας Αμαρουσίου νικώντας με 12-8 και έφερε την σιερά στα ίσια. Η ομάδα του Γιώργου Ιντζέ μετά την ήττα της στον πρώτο αγώνα έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο και μπήκε δυνατά στο ματς. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 6-4 για τον Τρίτωνα που έβαλε τις βάσεις για την νίκη. Στην τρίτη περίοδο ο Ηλυσιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της νίκης και μείωσε σε 8-7 αλλά η προσπάθεια αυτή δεν είχε συνέχεια. Ο Τρίτωνας έφτασε εύκολα στην νίκη και ξαναπήρε το πλεονέκτημα της έδρας. Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Δημητροκάλη με 4 γκολ και ακολούθησαν οι Τζελέπη 3, Όλσεν 2, Μουλάκη 1, Μπαλωμενάκη 1, Χατζηκυριακάκη 1. Για τον Ηλυσιακό σκόραραν οι Χαραλαμπίδου 3, Παντελίδου 2, Παπαδάκη 2, Σαμαρά 1.