Στο τέλος γλίτωσε την ήττα η Μπάγερν

Φάση από τον αγώνα της Χέρτα με την Μπάγερν
Στις καθυστερήσεις κατάφερε η Μπάγερν να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στον αγώνα της με την Χέρτα στο Βερολίνο.

Οι Βαυαροί μάλλον είχαν μείνει στην πολύ μεγάλη νίκη επί της Άρσεναλ στο Τσάμπιονς Λιγκ μεσοβδόμαδα και η επιστροφή στις εγχώριες διοργανώσεις δεν ήταν η ιδανική. Η Χέρτα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ιμπίσεβιτς σχετικά νωρίς και να βάλει την Μπάγερν σε μπελάδες. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν μπορούσε να φτάσει στο γκολ και το φάσμα της ήττας ήταν ολοένα και πιο όρατό μέχρι το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων όπου ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έδωσε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Ντόρτμουντ η οποία επικράτησε με 3-0 της Βόλφσμπουργκ και παράλληλα εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Άιντραχτ με 2-0 από την Ίνγκολσταντ που πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα μέσα στην Φρανκφούρτη.

Τους «αετούς» τους ξεπέρασε στην βαθμολογία και η Χοφενχάιμ η οποία με δύο γκολ του Κράμαριτς στο δεύτερο ημίχρονο πήρε την νίκη με 2-0 κόντρα στην Ντάρμσταντ που παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πολύ σημαντική νίκη και μάλιστα εκτός έδρας πέτυχε η Βέρντερ η οποία πέρασε με 2-0 από την έδρα της Μάιντς. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν και τα δύο τους γκολ στο πρώτο ημίχρονο και έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους στο συγκεκριμένο παιχνιδι. Τέλος στο Αμβούργο η τοπική ομάδα και η Φράιμπουργκ ήθελαν την νίκη η κάθε μία για δικούς της λόγους. Στο τέλος μετά από ένα συναρπαστικό ματς οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2 με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές και την Φράιμπουργκ να ισοφαρίζει και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ντόρτμουντ - Βόλφσμπουργκ 3-0
(20' αυτ. Μπρούμα, 48' Πίστσεκ, 59' Ντεμπελέ)

Μάιντς - Βέρντερ 0-2