Στο τέλος την νίκη η ΝΕ Πατρών

Η ΝΕ Πατρών πήρε σημαντική νίκη επί του Εθνικού
Ξεκίνησε ο δεύτερος γύρος του ομίλου για τις θέσεις 3-6 στην Α1 των Γυναικών στο πόλο με την ΝΕ Πατρών να παίρνει την νίκη κόντρα στον Εθνικό.

ΘΕΣΕΙΣ 3-6

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ 10-9

Σε ένα ματς με ανατροπές η ΝΕ Πατρών υποχρέωσε τον Εθνικό στην πρώτη του ήττα στον όμιλο καθώς επικράτησε με 10-9. Η ομάδα του Δημήτρη Μπιτσάκου ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα και κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 6-4. Στο τρίτο οκτάλεπτο όμως ο Εθνικός μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 8-7. Αυτό όμως άλλαξε και πάλι αφού η ΝΕ Πατρών με επί μέρους 3-1 στην τελευταία περίοδο πήρε τελικά την νίκη με δύο γκολ της Σοφίας Μανέτα που μετέτρεψαν το 8-9 σε 10-9. Τα γκολ για την ΝΕ Πατρών τα πέτυχαν οι Μανέτα 3, Μπιτσάκου 3, Κουτέλη 2, Πάτερου 1, Λυκοθανάση 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Φραγκιουδάκη 5, Αποστολίδου 2, Κούβδου 1, Γκουζούλα 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 11-11

Την ήττα του Εθνικού δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί η Γλυφάδα η οποία έμεινε στο 1-1 με τον ΝΟ Ρεθύμνου και έχασε την ευκαιρία να πιάσει την ομάδα του Πειραιά στην κορυφή του ομίλου. Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πιο δυνατά και στο πρώτο οκτάλεπτο ήταν μπροστά με 5-3 όμως στο ημίχρονο η Γλυφάδα είχε περάσει με 8-6. Στην επανάληψη η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη κατάφερε να φτάσε στην ισοφάριση με το τελευταίο γκολ να μπαίνει δέκα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη. Πρώτη σκόρερ για την Γλυφάδα ήταν η Νιαρχάκου με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Λούδη 2, Κόλλια 2, Ελληνιάδη 1, Παπαναστασίου 1, Μαμόγλου 1, Κολτσίδα 1. Για τον ΝΟ Ρεθύμνου σκόραραν οι Φαρμάκη 3, Ε. Φαρμάκη 3, Μαυρέλου 2, Μ. Καριπίδου 1, Σολανάκη 1, Η. Καριπίδου 1.