Συνέχισαν με νίκες τα φαβορί

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Εθνικό
Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α1 των Ανδρών στο πόλο με την 13η αγωνιστική όπου τα φαβορί πήραν την νίκη εύκολα ή δύσκολα.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ 21-2

Κάποτε ήταν το ντέρμπι που έκρινε τους τίτλους όμως εδώ και αρκετά χρόνια αυτό έχει αλλάξει και ο Ολυμπιακός δεν έχει κανένα πρόβλημα κόντρα στον συμπολίτη Εθνικό. Έτσι συνέβη και τώρα με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με το ευρύ 21-2 και να συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους. Ο Ολυμπιακός από το πρώτο λεπτό έδειξε ποιος είναι το αφεντικό και έφτασε στο 7-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και στο 11-1 στο ημίχρονο. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο νερό. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Φουντούλης με 5 γκολ και ακολούθησαν οι Εσπανιόλ 4, Γεννηδουνιάς 3, Ποντικέας 2, Μουρίκης 2, Πρέκας 2, Μυλωνάκης 1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1, Κολόμβος 1. Για τον Εθνικό σκόραραν οι Παπαγεωργίου 1, Παπαδόγκωνας 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 7-11

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα η Βουλιαγμένη νίκησε τον Υδραϊκό εκτός έδρας με 11-7 και φυσικά παραμένει στην δεύτερη θέση. Η ομάδα του Κώστα Λούδη μπορεί να βρέθηκε πίσω στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-1 αλλά στο ημίχρονο είχε γυρίσει το σκορ σε 6-3 ενώ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου η Βουλιαγμένη ήταν μπροστά με 11-5. Στην τελευταία περίοδο ο Υδραϊκός απλά μείωσε στο τελικό σκορ. Τα γκολ της Βουλιαγμένης τα πέτυχαν οι Χρυσοσπάθης 2, Καπότσης 2, Σολανάκης 2, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1, Καλαϊτζής 1, Βίκο 1, Τίγκας 1. Για τον Υδραϊκό σκόραραν οι Στελλάτος 3, Μιτελούδης 1, Χατζηκυριακάκης 1, Σαρτζετάκης 1, Λιαπάκης 1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 8-10

Σταθερά στην τρίτη θέση βρίσκεται ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε με 10-8 του Πανιωνίου στην Νέα Σμύρνη. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 5-4 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο η διαφορά είχε μεγαλώσει ακόμα περισσότερο αφού ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 8-5. Οι γηπεδουχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 10-8 στο τέταρτο οκτάλεπτο. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Καλογεράκος με 3 γκολ και ακολούθησαν οι Δερμιτζάκης 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Βιτέλλας 1, Καρούντζος 1, Καπετανάκης 1. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Καρακάσης 3, Κουλιεράκης 3, Γαβαλάς 1, Σταυρόπουλος 1.

ΓΛΥΦΑΔΑ - ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 8-7

Τα βρήκε σκούρα η Γλυφάδα αλλά στο τέλος πήρε την νίκη κόντρα στον ΝΟ Καλαμακίου με 8-7 και παρέμεινε στην τετράδα. Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη που ήταν και το φαβορί μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-2 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση ισοφαρίζοντας σε 6-6 και το ματς έγινε ντέρμπι από το πουθενά. Στην τελευταία περίοδο όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και πέτυχαν δύο γκολ αντί ενός του ΝΟ Καλαμακίου. Τα γκολ για την Γλυφάδα τα πέτυχαν οι Αγγελίδης 2, Χατζηγούλας 2, Παπαναστασίου 1, Παπούκας 1, Αλεξίου 1, Παπασηφάκης 1. Για τον ΝΟ Καλαμακίου σκόραραν οι Δουδέσης 2, Φωκάς 2, Αναγνωστόπουλος 1, Ιωαννίδης 1, Μπεκές 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ - ΝΟ ΧΙΟΥ 9-4

Την πολύ καλή του πορεία στο πρωτάθλημα συνεχίζει το Παλαιό Φάληρο που νίκησε εύκολα με 9-4 τον ΝΟ Χίου και παραμένει στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδουχους. Η ομάδα του Νίκου Μαμούρη έπαιξε πολύ καλή άμυνα και σ' όλο τον υπόλοιπο αγώνα δέχτηκε μόνο ένα γκολ με αποτέλεσμα στο ημίχρονο το σκορ να γίνει 5-4 και στο τρίτο οκτάλεπτο 8-4 και το παιχνίδι κρίθηκε. Τα γκολ για το Παλαιό Φάληρο πέτυχαν οι Θεοδωρόπουλος 2, Τρούλος 2, Γαβαλάς 2, Κουρλιάφτης 1, Τσαχιλίδης 1, Κάκαρης 1. Για τον ΝΟ Χίου σκόραραν οι Μολοχάδης 1, Κανδιόγλου 1, Γκιουβέτσης 1, Καλής 1.

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ - ΠΑΟΚ 5-10

Εύκολα πέρασε από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ νικώντας τον ΝΟ Πατρών με 10-5. Ο «δικέφαλος του βορρά» που προσπαθεί να μπει στα πλέι οφ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και με 7-1 στο ημίχρονο. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έριξαν τον ρυθμό τους αφού ουσιαστικά το ματς είχε κριθεί. Ο ΝΟ Πατρών κατάφερε να μειώσει αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός. Με την νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στηνέβδομη θέση της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τον ΠΑΟΚ ήταν για μία ακόμα φορά ο Σάριτς που πέτυχε 4 γκολ και ακολούθησαν οι Σαρησάββας 2, Ζάτοβιτς 2, Παπαποστόλου 1, Δημητριάδης 1. Για τον ΝΟ Πατρών σκόραραν οι Κανελλόπουλος 2, Αθανασίου 1, Παπάκος 1, Δουρίδας 1.