Τα έκανε μούσκεμα ο ΠΑΟΚ 0-3 η Σάλκε (vid-pics)

Αντίο Ευρώπη για τον δικέφαλο του βορρά
Κατώτερος των προσδοκιών ο ΠΑΟΚ, ηττήθηκε στην Τούμπα από την πιο ουσιαστική Σάλκε με 3-0 και η πρόκριση μοιραία πήγε περίπατο, αφού ο απαγορεύεται μέχρι και η σκέψη ενός τόσο μεγάλου θαύματος στην ρεβάνς της Γερμανίας, που απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Σε μια πολύ μεγάλη ευρωπαϊκή του βραδιά, με την Τούμπα ασφυκτικά γεμάτη, ο ΠΑΟΚ εμφάνισε όλες του τις αδυναμίες και πέταξε την ευκαιρία για την υπέρβαση. Η πικρή ήττα «πάγωσε» τα χαμόγελα αλλά δεν θα πρέπει και να αποπροσανατολίσει και τους υπευθύνους.

Η ήττα ήταν αποτέλεσμα έλλειψης καθαρού μυαλού σε άμυνα και επίθεση, απόλυτης αδυναμίας να κυκλοφορήσει γρήγορα την μπάλα και να αντιμετωπίσει στον αέρα τους Γερμανούς, οι οποίοι σαφώς έδειξαν πλήρη ανωτερότητα σε όλους τους τομείς. Αυτό, βέβαια, έχει να κάνει κυρίως με την προετοιμασία των παικτών για ένα τέτοιο παιχνίδι, με τον Ιβιτς να έχει μεγάλες ευθύνες γι' αυτό που παρουσίασε ο ΠΑΟΚ. Χαρακτηριστικό δείγμα της ελλιπούς προετοιμασίας για ένα τέτοιο παιχνίδι ο Ιβιτς παραμονές του αγώνα να δηλωνει στη συνέντευξη τύπου σίγουρος ότι η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό! Τόσο μέσα έπεσε...

Είχαν προηγηθεί και τα επεισόδια των Γερμανών χούλιγκαν της Σάλκε στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ο κόσμος περίμενε από τον ΠΑΟΚ να τους δώσει την απάντηση εκείνος μέσα στο γήπεδο, αλλά τελικά οι οπαδοί της Σάλκε εκτός απο το ...ξύλο πανηγύρισαν και πολλά γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο όλα πήγαν στραβά για τον ΠΑΟΚ. Όχι πως η Σάλκε τον… ισοπέδωσε αγωνιστικά. Απλά κέρδισε τη μάχη στο χώρο του κέντρου και ήταν πολύ πιο αποτελεσματική.
Έτσι στην πρώτη της ευκαιρία, εκμεταλλεύτηκε τη δύναμή της στον αέρα και μετά την κεφαλιά του Νάλντο, την απόκρουση του Γλύκου, ο Μπουργκστάλερ έκανε με κοντινό σουτ το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ μέχρι να δεχτεί το γκολ στο 27’, είχε χάσει μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 5’ όταν και το σουτ του Μάτος σταμάτησε στο δοκάρι ενώ σε δύο περιπτώσεις όπου ο Λέοβατς μπήκε απειλητικά στην περιοχή της Σάλκε, ισάριθμες φορές έκανε κακές επιλογές.

Το γκολ, πάντως, «πάγωσε» τους παίκτες και τον κόσμο και ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου μετά το 0-1. Γνώριζαν, άλλωστε, άπαντες στο ασπρόμαυρο στρατόπεδο πως τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα. Ο πρώτος στόχος που ήταν το μηδέν στην άμυνα είχε χαθεί.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να διορθώσει τις αδυναμίες του στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως την αδυναμία του να αναπτυχθεί γρήγορα. Σε κακή μέρα ο Τσίμιροτ, το ίδιο Σάκχοφ και όταν άρχισε να κουράζεται ο Μπίσεσβαρ, τρόπος να απειλήσει ο Δικέφαλος δεν υπήρχε.

Τα λεπτά περνούσαν, η Σάλκε ήλεγχε απόλυτα και όταν προς το φινάλε βρήκε τις ευκαιρίες, έφτασε σε άλλα δύο γκολ με τον Μάγιερ και τον Χούντελαρ και με το εντυπωσιακό 0-3 πήρε ουσιαστικά την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι.

ΠΑΟΚ (Ίβιτς): Γλύκος, Κρέσπο, Μαλεζάς, Βαρέλα, Μάτος, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (75' Ενρίκε), Μυστακίδης (55' Κάμπος), Αθανασιάδης (85' Ουάρντα).

ΣΑΛΚΕ (Βάιντσιρλ): Φέρμαν, Νάσταζιτς, Χέβεντες, Νάλντο, Κολάζινατς, Σεπφ, Σταμπουλί, Γκορέτσκα, Μάιερ, Καλιγκούρι (78' Κονοπλιάνκα), Μπουργκσντάλερ (84' Χούντελααρ).