Θρυλική πρόκριση με ανατροπή

Ένα κουβάρι τα κορίτσια του Ολυμπιακού μετά την μεγάλη πρόκριση
Τεράστια πρόκριση πήραν τα κορίτσια του Ολυμπιακού που νίκησαν και στο Ρέντη την τουρκική Τσανάκαλε και πέρασαν στους «8» του Τσάλεντζ Καπ.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΤΣΑΝΑΚΑΛΕ 3-2

Σε ένα πολύ σπουδαίο ματς από άποψης σασπένς και εναλλαγής συναισθημάτων ο Ολυμπιακός νίκησε την τουρκική Τσανάκαλε με 3-2 (19-25, 25-17, 21-25, 25-14, 14-16) και με δύο νίκες αφού είχε επικρατήσει και στην Τουρκία πήρε την πανηγυρική πρόκριση. Στο πρώτο σετ οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκαναν πολλά λάθη κόντρα σε μία πολύ καλά στημένη τουρκική ομάδα και το σετ χάθηκε. Στο δεύτερο όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν την απόδοση τους πίεσαν στο σερβίς λειτούργησε το μπλοκ άμυνα ενώ τα λάθη αυξήθηκαν με γεωμερτρική πρόοδο από την μεριά της Τσανάκαλε και η ισοφάριση ήρθε εύκολα. Στο τρίτο σετ τώρα η τουρκική ομάδα με καλά στημένο το μπλοκ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση μπήκε δυνατά και παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να ξαναμπεί στο σετ έκανε το 2-1.

Έτσι στο τέταρτο σετ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με την πλάτη στον τοίχο και ξεδίπλωσαν όλο τους το ταλέντο. Κυριάρχησαν απόλυτα και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ όπου έγινε μεγάλη μάχη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 8-5 όμως ένα σερί 4-0 των φιλοξενούμενων έφερε το σκορ στο 8-9 για να φτάσει σε διπλό ματς μπολ η Τσανάκαλε στο 12-14. Δύο λάθη όμως από τουρκικής πλευρά έφεραν το ματς στα ίσια και στην συνέχεια η Λαμπρούση με επίθεση και το μπλοκ της Χριστοδούλου και της Γιώτα στην Γιέρκοφ έδωσαν την νίκη και την μεγάλη πρόκριση στον Ολυμπιακό. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 21 πόντους ενώ εξαρετική ήταν και η Κατερίνα Γιώτα με 16. Για την Τσανάκαλε η Τσερέν Κεστιρενγκέζ είχε 20 πόντους.