Βαθμολογική ανάσα για την Καέν

Ο Ρόνι Ροντελέν ήταν ο σκόρερ της Καέν
Σε εξ αναβολής αγώνα για το γαλλικό πρωτάθλημα η Καέν πήρε μία πολύ σημαντική βαθμολογικα νίκη με 1-0 κόντρα στην Νανσί.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και η νίκη ήταν επιτακτική ανάγκη και για τους δύο αντιπάλους. Επίσης τόσο η Καέν όσο και η Νανσί προέρχονταν από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα και καμία δεν ήθελε να γίνουν τέσσερις. Όλα αυτά πριν αρχίσει ο αγώνας αφού πάνω στο γήπεδο δεν γίνεται να υπάρξουν δύο νικητές. Η Καέν που έπαιζε και εντός έδρας ήταν πιο επικίνδυνη στις επιθέσεις της και παρότι δεν είχε την κατοχή ήταν αυτή που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες. Σε μία αυτές ο Ροντελέν στα μισά του πρώτου ημιχρόνου πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και χάρισε στην ομάδα του μία πολύ σημαντική νίκη που την έφερε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Καέν - Νανσί 1-0