Βήμα τίτλου για την Φέγενορντ

Φάση από τον αγώνα της Φέγενορντ με την Αϊντχόφεν
Η Φέγενορντ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής στην Ολλανδία με την Αϊντχόφεν και έκανε ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Η ομάδα του Τζιοβάνι Φαν Μπρόνκχορστ επικράτησε της Αϊντχόφεν με 2-1 σε ένα ματς που είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9' με τον Τούμστρα αλλά οι παίκτες του Φιλίπ Κοκού κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 62' με τον Περέιρο. Τελικά το γκολ της νίκης για την Φέγενορντ ήρθε στο 82' και ήταν από αυτογκόλ του Ζόετ. Έτσι η Φέγενορντ έκανε την δέκατη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα. Στην δεύτερη θέση σε απόσταση 5 βαθμούς είναι ο Άγιαξ ο οποίος δεν είχε πρόβλημα κόντρα στην Χεράκλες την οποία νίκησε με 4-1. Ο «Αίαντας» καθάρισε την υπόθεση νίκη στο δεύτερο ημίχρονο όταν και πέτυχε τα τρία από τα τέσσερα γκολ. Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας παραμένει η Ουτρέχτη που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στην έδρα της Γκρόνινγκεν κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει την νίκη με 3-2. Στην βαθμολογία μετά από 24 αγώνες η Φέγενορντ έχει 63 βαθμούς, ο Άγιαξ 58, η Αϊντχόφεν 52 και η Ουτρέχτη 40.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Αναλλοίωτη έμεινε η κατάσταση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στην Πορτογαλία καθώς Μπενφίκα και Πόρτο συνέχισαν με νίκες. Οι «αετοί» με τον Κώστα Μήτρογλου να σκοράρει δύο φορές ξεπέρασαν χωρίς προβλήματα το εμπόδιο της Τσάβες με 3-1 και παραμένουν στην κορυφή. Ο Έλληνας άσος που σκοράρει ακατάπαυστα στα τελευταία παιχνίδια έχει φτάσει τα 13 γκολ στο πρωτάθλημα και έχει ανέβει στην δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ. Σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή βρίσκεται η Πόρτο η οποία στο τοπικό ντέρμπι με την Μποαβίστα πήρε την εκτός έδρας νίκη με 1-0 χάρη σε ένα γκολ του Τικίνιο. Στην τρίτη θέση βρίσκεται η Σπόρτινγκ που επικράτησε με 2-0 στην έδρα της Εστορίλ. Όσο για την τέταρτη θέση εκεί έχουμε ισοβαθμία μετά την ισοπαλία της Μπράγκα με 1-1 στην έδρα της Βιτόρια Σετούμπαλ και την νίκη της Γκιμαράες επί της Μορεϊρένσε με 1-0. Στην βαθμολογία μετά από 23 αγώνες η Μπενφίκα έχει 57 βαθμούς, η Πόρτο 56, η Σπόρτινγκ 47, η Μπράγκα και η Γκιμαράες από 39.

ΒΕΛΓΙΟ

Κλαμπ Μπριζ και Άντερλεχτ δείχνουν να ξεφεύγουν στην κούρσα του βελγικού πρωταθλήματος. Οι Φλαμανδοί μετέτρεψαν σε περίπατο το ντέρμπι της αγωνιστικής καθώς διέλυσαν με 5-0 την Βάρεγκεμ η οποία ωστόσο παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η Κλαμπ Μπριζ ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 4-0 και φυσικά όλα είχαν τελειώσει. Ισόβαθμη στην κορυφή είναι η Άντερλεχτ η οποία πέρασε με 2-0 το εμπόδιο της Γκενκ. Με δύο αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου οι δύο πιο ιστορκές ομάδες της χώρας δείχνουν ότι ο φετινός τίτλος θα είναι μία μονομαχία ανάμεσα τους που θα κορυφωθεί στα πλέι οφ. Στην τέταρτη θέση παρέμεινε η Οστάνδη που πέρασε με το εντυπωσιακό 4-0 από την έδρα της Βέστερλο βάζοντας όλα της τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στην βαθμολογία μετά από 28 αγώνες η Κλαμπ Μπριζ και η Άντερλεχτ έχουν από 58 βαθμούς, η Βάρεγκεμ 50 και η Οστάνδη 48.