Χωρίς να φορτσάρει η Μπαρτσελόνα

Φάση από τον αγώνα της Μπαρτσελόνα με την Μπιλμπάο
Με πολλές αλλαγές στην σύνθεση της και τον Λουίς Σουάρες εκτός ενδεκάδας η Μπαρτσελόνα νίκησε στο ρελαντί την Μπιλμπάο και επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα.

Σε αντίθεση με άλλα φετινά της παιχνίδια η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φρόντισε να τελειώσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ του Αλκάθερ που ήταν το πρώτο του στο πρωτάθλημα με τους Καταλανούς και του Μέσι. Στην επανάληψη το ματς ήταν μια τυπική διαδικασία με την Μπάρτσα να φτάνει στην νίκη. Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε και η Ατλέτικο η οποία με πρωταγωνιστή τον Φερνάντο Τόρες που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του νίκησε με 2-0 την Λεγκανιές. Αν πάντως για την Μπαρτσελόνα και την Ατλέτικο το πρόσημο είναι θετικό για την Βαλένθια είναι πέρα για πέρα αρνητικό. Οι «νυχτερίδες» στην χειρότερη σεζόν της σύγχρονης ιστορίας τους γνώρισαν βαριά ήττα με 4-0 μέσα στο «Μεστάγια» από την Εϊμπάρ και ο εφιάλτης του υποβιβασμού είναι ορατός. Τέλος η Εσπανιόλ χάρη σε ένα γκολ του Πιάτι νίκησε εκτός έδρας με 1-0 την Μάλαγα και παραμένει στο κυνήγι μια θέσης στην Ευρώπη.

Μάλαγα - Εσπανιόλ 0-1