Υπερηχητικός Παναθηναϊκός στην Τρίπολη

Τα δύο από τα πέντε γκολ ήταν οφσάιντ αλλά άξιζαν και με το παραπάνω τη νίκη
Σαρωτικός ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη, όπου συνέτριψε με 5-0 τον Αστέρα και δήλωσε εμφατικά «παρών» στη μάχη για το καλύτερο πλασάρισμα στα πλέι οφ και την διεκδίκηση της 2ης θέσης του πρωταθλήματος.

Το σκορ από μόνο του τα λέει όλα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο αρπάζοντας στην κυριολεξία από το λαιμό έναν κοιμισμένο Αστέρα και τον χτύπησε στον αγωνιστικό χώρο του «Θόδωρος Κολοκοτρώνης» σαν χταπόδι. Πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, άλλωστε, το σκορ βρίσκονταν ηδη στο 4-0...

Ο Κλωναρίδης στο 4' έχασε την ευκαιρία, όπως και ο Μπεργκ αμέσως μετά. Η τρίτη, όμως, ήταν και η φαρμακερή για τον Αστέρα, αφού στο 7' μετά από πάσα του Μπουμάλ ο Κλωναρίδης με ωραίο πλασέ άνοιξε το χορό των γκολ για τους πράσινους. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπεργκ βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το 0-2 έπειτα από ασίστ του Εμποκού. Στο 17' ο Μανιάς έχασε την ευκαιρία να ξαναβάλει τον Αστέρα στο ματς και στο 30' ο Μολέδο από θέση οφσάιντ έκανε το 0-3 με κεφαλιά (το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει). Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Αστέρα στο 39' ο Εμποκού έγραψε το 0-4 από μπαλιά του Κουρμπέλη ολοκληρώνοντας αυτό το ...διαστημικό πρώτο ημίχρονο για τους πράσινους.

Στο β' μέρος ο ρυθμός του Παναθηναϊκού δεν θα μπορούσε να είναι ίδιος με τον Αστέρα να έχει δύο καλές ευκαιρίες με τους Τσουκαλά και Μάσα, αλλά η ομάδα που πέτυχε και το πέμπτο γκολ ήταν ο Παναθηναικός με κεφαλιά του Μπουμάλ στο 83' σε μία φάση που πάλι ξεκινάει από οφσάιντ του Μπεργκ και δεν θα έπρεπε να κατακυρωθεί. Σε κάθε περίπτωση, πάντως, ο Παναθηναϊκός δεν οφείλει στην διαιτησία τη νίκη του που αν μη τι άλλο ήταν πέρα για πέρα δίκαιη.

Αστέρας Τρίπολης (Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Δημούτσος, Χαμντανί (23’ Γκαϊντούτσικ), Σελίν, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Τσουκαλάς, Καλτσάς, Μάσα (65’ Ιγκορ), Φαρίνια (46’ Τσιλιανίδης), Μανιάς.

Παναθηναϊκός (Ουζουνίδης): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Μπουμάλ, Ζέκα, Κουρμπέλης (81’ Ρέις), Εμποκού (46’ Π. Βλαχοδήμος), Κλωναρίδης (74’ Πίσπας), Μπεργκ.

* Λίγο μετά το τέλος του αγώνα ο Αστέρας Τρίπολης ανακοίμωσε την απόλυση (λύση συνεργασίας) με τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο και του ευχήθηκε καλή επιτυχία στη συνέχεια της προπονητικής του καριέρας! «Η ΠΑΕ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας με τον προπονητή Δημήτρη Ελευθερόπουλο και του εύχεται καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν κάνει στην καριέρα του».