Ζωντανός στην μάχη της τετράδας

Οι παίκτες του Ηρακλή πήραν καθαρή νίκη στην Πάτρα
Ο στόχος της τετράδας παραμένει ζωντανός για τον αμιγώς ελληνικό Ηρακλή που πέρασε με καθαρή νίκη από την έδρα της Παναχαϊκής.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΗΡΑΚΛΗΣ 1-3

Με μεγάλο του όπλο το μπλοκ ο Ηρακλής που έχει στην σύνθεση του μόνο Έλληνες παίκτες πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα καθώς επικράτησε της Παναχαϊκής με 3-1 (18-25, 18-25, 27-25, 20-25) και έπιασε την Κηφισιά στην τέταρτη θέση. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού με 15 πόντους από το μπλοκ πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Στο τρίτο οι γηπεδουχοι αντέδρασαν και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-17 κατάφεραν να το γυρίσουν και να μειώσουν σε 2-1. Η προσπάθεια των Πατρινών πάντως δεν είχε συνέχεια αφού στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων κι έφτασε άνετα στο 3-1 και την κατάκτηση των τριών βαθμών. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Νικος Χριστόφας με 16 γκολ και ακολούθησε ο Στέλιος Τζιουμάκας με 11. Για την Παναχαϊκή ο Πέδρο Ρεκ είχε 15 πόντους.

12.Ορεστιάδα 1

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έχουν από ένα ματς λιγότερο.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 3-1

Σημαντική νίκη για την εξασφάλιση της παραμονής στην για μία ακόμα χρονιά στην μεγάλη κατηγορία πέτυχε η Ηλιούπολη που επικράτησε με 3-1 (25-21, 25-15, 23-25, 25-18) του Αίαντα Ευόσμου. Στα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχες πήραν από την αρχή το προβάδισμα καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και έφτασαν εύκολα στο 2-0. Στο τρίτο ο Αίαντας προσπάθησε να αντιδράσει και με καλό μπλοκ και επίθεση κατάφερε να μειώσει σε 2-1. Ωστόσο η ομάδα του Ηλία Ζωλοσταθιάδη δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στον αγώνα αφού στο τέταρτο σετ η Ηλιούπολη ήταν και πάλι καλύτερη και έφτασε εύκολα στην νίκη. Με τους τρεις βαθμούς η ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη έχει απομακρυνθεί κατά έξι βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.