Τα έκανε μούσκεμα ο Λεάλι... 1-1 ο Ολυμπιακός με την Μπεσίκτας στο Καραϊσκάκη (vid)

Ο Καμπιάσο επέστρεψε με γκολ, αλλά οι Τούρκοι αξιοποίησαν το «δώρο» του Ιταλού τερματοφύλακα

Στην επαναληπτικό της Κωνσταντινούπολης θα κριθεί η πρόκριση στην προημιτελική φάση του Europa League ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την Μπεσίκτας. Με τον Βασίλη Βούζα στον πάγκο του για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός παρουσίασε ένα σαφώς καλύτερο πρόσωπo σε σχέση με τα τελευταία του παιχνίδια, αλλά αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με την πρωταθλήτρια Τουρκίας στο Καραϊσκάκη πληρώνοντας το τραγικό λάθος του Λεάλι.

Ο ξεχασμένος από τον Μπέντο, Καμπιάσο, ήταν ο κορυφαίος των Πειραιωτών, πέτυχε και το γκολ που τους έδωσε το προβάδισμα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο αντικαταστάθηκε λόγω κόπωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός. Μπορεί η Μπεσίκτας να είχε περισσότερη ώρα στην κατοχή της την μπάλα, όμως ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε καθόλου από τους Τούρκοτς, ενώ στο 36' ο Καμπιάσο με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από την υποδειγματική σέντρα του Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ βάζοντας «φωτιά» στο Καραϊσκάκη. Λίγο νωρίτερα (19') καταγράφηκε η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με την ατομική ενέργεια του Ελιουνούσι, ο οποίος μπήκε φουριόζος στο ματς, αλλά τελικά δεν βοήθησε όσο θα μπορούσε. Ο Ολυμπιακός κράτησε πολύ εύκολα το σκορ πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το προβάδισμα του ενός γκολ.

Στο β' μέρος η Μπεσίκτας μπήκε με σκοπό να πιέσει τον Ολυμπιακό, ψάχνοντας την γρήγορη ισοφάριση του σκορ. Στο 49’ ο Λεάλι βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα για να την διώξει σε κόρνερ μετά την κεφαλιά του Ταλίσκα, ενώ τρία λεπτά αργότερα η κοντινή κεφαλιά του Μποτία πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φάμπρι. Στο 53', όμως, ήρθε το δώρο στους Τούρκους από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα πάσαρε στον αμαρκάριστο Αμπουμπακάρ, κι αυτός αφού έκανε μια προσποίηση στον Ρέτσο με ψύχραιμο και αποφασιστικό σουτ έστειλε απροσδόκητα τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.

Η αρνητική αυτή εξέλιξη επηρέασε ψυχολογικά όλη την ομάδα που έβγαζε παράλληλα πολλά σημάδια κόπωσης στη συνέχεια με αποτέλεσμα η  Μπεσίκτας να πιέσει και για ένα δεύτερο γκολ που θα έκανε πολύ πιο εύκολο το έργο της στον επαναληπτικό της Πόλης. Στο 58' ο Λεάλι έπεσε σωτήρια στα πόδια του Κουαρέσμα, ενώ στη συνέχεια ο Ρέτσος έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μπάμπελ. Ο Ντα Κόστα που πήρε τη θέση του τραυματία Μποτία τα πήγε αρκετά καλά στη συνέχεια και μαζί με τον Ρέτσο κράτησαν μακριά τους κινδύνους που έφερνε κάθε επίσκεψη της Μπεσίκτας στα καρέ του Ολυμπιακού, ο οποίος τελικά συμβιβάστηκε με την ισοπαλία και πλέον γνωρίζει ότι θα πάει στην ρεβάνς με στόχο να επαναλάβει την πρόκριση της Αγκυρας επί της Οσμανλισπόρ.

Εκείνος ο Ολυμπιακός, όπως και αυτός του πρώτου ημιχρόνου με την Μπεσίκτας, θα έχει πολλές πιθανότητες για την πρόκριση στην Κωνσταντινούπολη, όπου δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να ηττηθεί και επιβάλλεται να σκοράρει...

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία (64’ Ντα Κόστα), Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό, Καμπιάσο (70’ Μαρτίνς), Μανθάτης, Φορτούνης (74’ Μάριν), Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σενιόλ Γιουνές): Φάμπρι, Γκιονούλ, Μαρτσέλο, Τόσιτς, Αντριάνο, Χάτσινσον, Αρσλάν (46’ Οζιακούπ), Κουαρέσμα, Ταλίσκα (90’+3’ Ινλέρ), Μπάμπελ, Αμπουμπακάρ (82’ Τοσούν).