Ανεβαίνει βαθμολογικά η Βαλένθια

Φάση από τον αγώνα της Βαλένθια με την Λεγκανιές
Τρεις ακόμα πολύτιμους βαθμούς έβαλε στο σακούλι η Βαλένθια που δίνει την μάχη της για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Οι «νυχτερίδες» χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε ο Γάλλος Ελιακίμ Μανγκαλά επικράτησαν με 1-0 της Λεγκανιές και ανέβηκαν στην 12η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Βόρο είναι σε αγωνιστική άνοδο και έχει απομακρυνθεί κατά 12 βαθμούς από την γραμμή του υποβιβασμού. Βέβαια το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμα και τίποτα δεν είναι σίγουρο. Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε και η Μπέτις η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μάλαγα με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο ημίχρονο όμως στην επανάληψη οι παίκτες του Βίκτορ Σάντσεθ έκαναν την ανατροπή και πήραν την πολύ σημαντική αυτή νίκη. Τέλος η Ρεάλ Σοσιεδάδ έχασε την ευκαιρία να ξεπεράσει έστω και προσωρινά την Ατλέτικο αφού έμεινε στο 2-2 με την Εϊμπάρ μέσα στο «Ανοέτα» με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις.

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Εϊμπάρ 2-2
(14' Χουάνμι, 67' πεν. Βέλα - 26' Εσκαλάντε, 90'+3 Λεόν)

Μάλαγα - Μπέτις 1-2
(39' Φορνάλς - 48' Μαρτίν, 74' Σανάμπρια)

Βαλένθια - Λεγκανιές 1-0