Ανοιχτή η πρωτιά για τον Ολυμπιακό

Όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν…«μίλησε» ο Σπανούλης
Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στην Νταρουσάφακα, την οποία νίκησε με 81-73 στο ΣΕΦ για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, φτάνοντας στις 18 νίκες, και κυνηγώντας ακόμα και την πρώτη θέση.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε ως και με +21 (62-41), με τους φιλοξενούμενους να εξαπολύουν την τελική αντεπίθεση τους, μειώνοντας ως και το -4 (73-69), στιγμή που «μίλησε» ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με προσπάθειες σε άμυνα και επίθεση, διασφάλισε τη νίκη για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός γιόρτασε την συμπλήρωση 92 χρόνων από την ίδρυση του με μια σημαντική νίκη, δείχνοντας να κυριαρχεί ως το 25′, και να χρειάζεται την μαχητική διάθεση του Σπανούλη στο φινάλε για να πάρει τη νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε τελικό για την είσοδο της στα πλέι οφ, κάτι που αποτυπώθηκε από την ένταση που έβγαλε ο Μπλατ απέναντι στον Σφαιρόπουλο στο φινάλε.

Ο Κεμ Μπίρτς ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό (13 π., 5/5 διπ., 8 ριμπ.), με τους Ματ Λοτζέσκι (12 π., 1/3 τριπ.) και Έρικ Γκριν (11 π., 1/2 τριπ.) να ακολουθούν. Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 8 πόντους με ισάριθμες ασίστ, και 1 κλέψιμο.  Στον αντίποδα, οι Τούρκοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Μπέρτανς, μπορεί να είχαν 17 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά προδόθηκαν από τα 2/20 τρίποντα.  Κορυφαίοι ήταν οι εξαιρετικοί Μπραντ Ουοναμέικερ (23 π., 7/13 διπ, 6 ασίστ) και Ουίλ Κλάιμπουρν (20 π., 6/15 διπ., 7 ριμπ.).

Το παιχνίδι

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ξεκίνησε με τον Σπανούλη στην βασική του πεντάδα, έχοντας ως σκοπό να δώσει στον αρχηγό του αγωνιστικό ρυθμό, μετά την επιστροφή του στην δράση. Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά θέλησε να χτυπήσει τους ψηλούς της Νταρουσάφακα, και με τους Μιλουτίνοφ και Παπανικολάου να εκτελούν τις εντολές του προπονητή τους, κατάφεραν να φορτώσουν από 2 φάουλ τους Ζίζιτς και Αλντεμίρ στο πρώτο πεντάλεπτο. Έτσι, με το σκορ στο 8-11 στο 4’, ο Γκριν μπήκε στην θέση του ανέτοιμου Σπανούλη, με αποτέλεσμα ο Αμερικάνος γκαρντ να σκοράρει 9 πόντους ως το τέλος της περιόδου (4/4 βολές, 1/1 δίποντο, 1/2 τριπ.), με αποτέλεσμα το εύθραυστο 19-18 το 8’, να μετατραπεί σε 25-18, στο κλείσιμο της 1ης περιόδου. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 10/11 βολές και οι Τούρκοι 1/2.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την επιθετική του άμυνα, και έτσι τρέχοντας ένα σερί 8-0, έφτασε στο 27-18 με καλάθι του Μπιρτς το 11’, δείχνοντας ασταμάτητος. Με τον Ουότερς να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους η διαφορά στο σκορ πέρασε για πρώτη φορά πάνω από το +10 (31-20), με τον Αμερικανό γκαρντ με τρίποντο να την φέρνει και στο +15 (41-26). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-33, με την διαφορά να έχει φτάσει προηγουμένως και στο +17 (48-31) με τον 4ο πόντο του Γιάνγκ. Ο Ολυμπιακός είχε 13/17 δίποντα με 76,5%μ ενώ οι Τούρκοι παρά τα 7 επιθετικά τους ριμπάουντ είχαν 1/10 τρίποντα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το γκάζι πατημένο και στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, και έτσι με το πρώτο καλάθι του Σπανούλη (τρίποντο) ανέβασε την διαφορά στο +18 (53-35), με την διαφορά να ανεβαίνει και στο +21 (60-39), και τον Ολυμπιακό να προσφέρει θέαμα με δυο πανομοιότυπα καρφώματα του Μπιρτς από ισάριθμες ασίστ του Σπανούλη, αλλά και ένα φοβερό κάρφωμα του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό. Κάπου εκεί η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε να μειώνει στα σταδιακά την διαφορά, και με τρίποντο του Μόερμαν έφτασε στο -11 (63-52), με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με 69-58, και την Νταρουσάφακα να έχει κόψει την διαφορά στην μέση.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίρνουν θάρρος από την χαλαρότητα του Ολυμπιακού, και έτσι χωρίς κανείς να το αντιληφθεί, μείωσαν ως κα το -4 (73-69) στο 35’, στιγμή που μίλησε η ψυχραιμία του Σπανούλη. Έτσι, με προσωπική ενέργεια μπροστά στον Μόερμαν έγραψε το 75-69, με τον ίδιο να προλαβαίνει μια χαμένη μπάλα στην άμυνα και με ντράιβ στην επίθεση να ανεβάζει το σκορ στο +8 (79-71). Κάπου εκεί η νίκη έγειρε προς την πλευρά των «ερυθρολεύκων», με τον Πρίντεζη να καρφώνει την μπάλα στα 17’’ (81-73), μετά από νέα βουτιά αυτοθυσίας του αρχηγού…

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 10 (8 ριμπ.), Γιάνγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (1/5 τριπ., 8 ασίστ), Ουότερς 7 (1/2 τριπ., 4 ριμπ., 4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8 (2 κοψ.), Πρίντεζης 8 (4 ριμπ.), Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (1).

Νταρουσάφακα (Μπλάτ): Ουίλμπεκιν 6 (0/6 τριπ.), Μπατούκ, Ουοναμέικερ 23 (6 ασίστ), Κλάιμπουρν 20 (1/4 τριπ., 7 ριμπ.), Ουλουμπάι, Μοέρμαν 5 (1/4 τριπ., 6 ριμπ.), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12 (0/4 τριπ.), Ζίζιτς 5, Χαραγκόντι.

Το πανόραμα της Ευρωλίγκας

H αδιάφορη Μπάμπεργκ απασφάλισε τη «βόμβα» της 25ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα, βάζοντας σε… μπελάδες την Εφές Αναντόλου και κάνοντας ένα απρόσμενο δώρο στον Παναθηναϊκό.

Η γερμανική ομάδα πέρασε νικηφόρα από την Κωνσταντινούπολη, αυξάνοντας χωρίς… αντίκρισμα το ρεκόρ της σε 9-16, καθώς δεν προλαβαίνει το «τρένο» που οδηγεί στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, οι Τούρκοι έχουν πλέον ρεκόρ 13-12, έχασαν την ευκαιρία να ισοβαθμήσουν με Παναθηναϊκό και Μπασκόνια (14-11), ενώ πλέον αισθάνονται την… ανάσα της Νταρουσάφακα, που ακολουθεί στην 9η θέση.

Ο Ολυμπιακός, από την πλευρά του, δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα κι έκαμψε την αντίσταση της Νταρουσάφακα στο ΣΕΦ, το ίδιο και η Ρεάλ Μαδρίτης η οποία υποδέχθηκε στο «Barclaycard Center» τον Ερυθρό Αστέρα κι επίσης τον κέρδισε με άνεση. Έτσι, αμφότερες οι ομάδες εξασφάλισαν και μαθηματικά την παρουσία τους στα πλέι οφ.