Δεύτερος με ανατροπή ο ΠΑΟΚ

Φάση από παλιότερο αγώνα του Παμβοχαϊκού με τον ΠΑΟΚ
Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος στην Volley League με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την δεύτερη θέση και τον Παναθηναϊκό να μένει στην τρίτη.

VOLLEY LEAGUE

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ 2-3

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο Βραχάτι ο ΠΑΟΚ πήρε τελικά την νίκη με 3-2 (25-21, 25-21, 28-30, 14-25, 12-15) επί του Παμβοχαϊκού. Με την νίκη του αυτή ο «δικέφαλος του βορρά» εξασφάλισε την δεύτερη θέση που του δίνει πλεονέκτημα έδρας μέχρι και τον ημιτελικό. Το παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ κυλούσε ιδανικά για τον Παμβοχαϊκό που είχε επιβάλει τον ρυθμό του και είχε προηγηθεί με 2-0. Οι γηπεδούχοι με πίεση από το σερβίς χάλασαν την υποδοχή των πρωταθλητών και έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στην κατάκτηση των δύο σετ. Στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-17 κατάφεραν να το ανατρέψουν και να μειώσουν σε 2-1. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ επέβαλε τον ρυθμό του και έφτασε στην πλήρη ανατροπή. Σε αυτό βοήθησε βέβαια και η αποχώρηση του Τζελάτη που ένοιωσε ενοχλήσεις. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Χάρης Σακόγλου με 19 πόντους και ακολούθησε ο Σωτήρης Σωτηρίου με 15. Για τον Παμβοχαϊκό που με τον βαθμό εξασφάλισε την τέταρτη θέση ο Γκρέγκορι Πέτι είχε 21 πόντους.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Για δύο σετ ο Παναθηναϊκός κρατούσε την νίκη και την δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα από τον Φοίνικα με 3-2 (21-25, 18-25, 26-24, 30-28, 16-14). Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν κυριαρχήσει σε μπλοκ και σερβίς και έφτασαν να προηγηθούν εύκολα με 2-0. Παράλληλα τα νέα που έρχονταν από το Βραχάτι με τον ΠΑΟΚ να χάνει επίσης με 2-0 ήταν ιδανικά για τους «πράσινους». Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Οι γηπεδούχοι από το τρίτο σετ και μετά βελτίωσαν την υποδοχή τους και φρόντισαν να έχουν το προβάδισμα από το ξεκίνημα των σετ. Στο τέλος ο Παναθηναϊκός ισοφάριζε και όλα κρίθηκαν στην παράταση όπου νικητής αναδείχτηκε ο Φοίνικας και στα τρία και πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης. Έτσι ο Παναθηναϊκός έμεινε τρίτος και ο Φοίνικας έκτος και οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά στα προημιτελικά. Πρώτος σκόρερ για τον Φοίνικα ήταν ο Μίλια Μρντακ με 22 πόντους και ακολούθησε ο Ρεϊνάλντο με 17. Για τον Παναθηναϊκό ο Λάζαρ Τσίροβιτς και ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες είχαν από 24 πόντους.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2-3

Ένα ακόμα παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ ήταν αυτό ανάμεσα στην Παναχαϊκή και τον Ηρακλή Χαλκίδας που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 3-2 (23-25, 25-19, 25-15, 25-27, 10-15). Οι δύο ομάδες ήθελαν την καθαρή νίκη για να αποκτήσουν βαθμολογικό πλεονέκτημα εν όψει των πλέι άουτ αλλά μετά το 3-2 θα ξεκινήσουν από το μηδέν. Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας κατάφερε να ανατροπή να κάνει το 1-0 αλλά η συνέχεια ανήκε στην Παναχαϊκή η οποία στο δεύτερο και στο τρίτο σετ κυριάρχησε. Με όπλο τους το σερβίς οι γηπεδούχοι πήραν πολύ εύκολα τα δύο αυτά σετ και προηγήθηκαν με 2-1 βάζοντας τις βάσεις για την καθαρή νίκη. Στο τέταρτο σετ έγινε μάχη με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 16-13 και 21-18 αλλά την Παναχαϊκή να ισοφαρίζει και το σετ να κρίνεται τελικά στην παράταση για τον Ηρακλή. Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν από την αρχή και έφτασαν σχετικά άνετα στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή Χαλκίδας ήταν ο Μάκης Κανέλλος με 18 πόντους και ακολούθησε ο Θανάσης Ντίνας με 11. Για την Παναχαϊκή ο Πέδρο Ρεκ είχε 25 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 1-3

Με το καθαρό τρίποντο έφυγε από την Θεσσαλονίκη η Κηφισιά η οποία επικράτησε του Ηρακλή με 3-1 (20-25, 18-25, 28-26, 17-25). Παρά την νίκη της και τους τρεις βαθμούς που πήρε η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη δεν κατάφερε να μπει στην τετράδα και έμεινε στην πέμπτη θέση της κανονικής περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι πιέζοντας πολύ από την γραμμή του σερβίς την υποδοχή του Ηρακλή κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο σετ και να προηγηθούν εύκολα με 2-0. Η αντίδραση των γηπεδούχων που δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι παίζουν με αμιγώς ελληνική ομάδα ήρθε στο τρίτο σετ. Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού περιόρισαν τα λάθη και κατάφεραν να ελέγξουν το σκορ και τελικά να μειώσουν σε 2-1 έστω και στην παράταση. Η προσπάθεια αυτή των γηπεδούχων όμως δεν είχε συνέχεια και στο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν και πάλι τον ρυθμό τους και έφτασαν στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ήταν για μία ακόμα φορά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 26 πόντους και ακολούθησε ο Νίκος Παπαγγελόπουλος με 14. Για τον Ηρακλή ο Χρήστος Στεφανίδης είχε 14 πόντους.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 0-3

Σε φορτισμένη συναισθηματικά ατμόσφαιρα έγινε το ντέρμπι του Έβρου ανάμεσα στην Ορεστιάδα και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με την γηπεδούχο ομάδα να αποχαιρετάει και τυπικά την μεγάλη κατηγορία αφού δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει διαφορά από τον ενδέκατο που θα της επέτρεπε να αγωνιστεί στα πλέι άουτ. Έτσι η ομάδα του Μπάμπη Σταματόπουλου μία εβδομάδα μετά την συμμετοχή της στο final-4 του Κυπέλλου όπου άφησε καλές εντυπώσεις ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για την φετινή σεζόν. Αγωνιστικά ο Εθνικός Αλεξανδούπολης ήταν καλύτερος και πήρε εύκολα την νίκη με 3-0 (19-25, 13-25, 21-25) και προετοιμάζεται για τα πλέι οφ όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον ΠΑΟΚ. Στο πρώτο και στο τρίτο σετ η Ορεστιάδα ξεκίνησε πιο δυνατά αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα της ενώ στο δεύτερο ο Εθνικός πήρε από την αρχή τα ηνία. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Νίκος Παλέντζας με 14 πόντους και ακολούθησε ο Τζούνιος Χουάρες με 13. Για την Ορεστιάδα ο Βαγγέλης Διαμαντίδης είχε 14 πόντους.

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός πέρασε από το κλειστό των Αγίων Θεοδώρων και έκλεισε νικηφόρα την κανονική περίοδο. Με τον Σλόμποντα Μπόσκαν για μία ακόμα φορά να δοκιμάζει διάφορα σχήματα με τον Τσούπκοβιτς διαγώνιο τον Ζουπάνη κεντρικό και τον Αγκάμεζ στον πάγκο ο Ολυμπιακός νίκησε την Κύζικο Νέας Περάμου με 3-0 (15-25, 27-29, 22-25). Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν μόνο στο πρώτο σετ όπου με όπλο τους το μπλοκ ξέφυγαν από νωρίς και έφτασαν εύκολα στο 1-0. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Η Κύζικος που δεν είχε τίποτα να χάσει ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και πίεσε τους Κυπελλούχους. Το δεύτερο σετ κρίθηκε στην παράταση ενώ στο τρίτο η Κύζικος είχε το προβάδισμα μέχρι το 16-10 αλλά στο τέλος χάρη στις ατομικές αρετές των παικτών του ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και πήρε την καθαρή νίκη. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 17 πόντους και ακολούθησε ο Ανδρέας Φράγκος με 13. Για την Κύζικο ο Τιάγκο Μασιέλ και ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου είχαν από 12 πόντους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 3-1

Με το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Πανναξιακό ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών τουλάχιστον όσον αφορά την κανονική περίοδο. Βαθμολογικά το παιχνίδι ήταν αδιάφορο αφού ο Παναθηναϊκός είχε ήδη εξασφαλίσει την δεύτερη θέση και το μόνο κέρδος ήταν το γόητρο. Τελικά η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της και έφτασε στην νίκη εμ 3-1 (25-19, 25-16, 23-25, 25-21). Στα δύο πρώτα σετ οι «πράσινες» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στο 2-0. Στο τρίτο τα κορίτσια του Γιώργου Ρούσση ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1. Η ομάδα της Νάξου έδειχνε ικανή να φτάσει στην ισοφάριση όταν προηγήθηκε με 18-15 στο τέταρτο σετ όμως οι γηπεδούχες με πίεση στο σερβίς έκανε την ανατροπή και έφτασε στο καθαρό τρίποντο. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος.