Έδειξε τα... αστέρια του ο Παναθηναϊκός

...και κρυφοκοιτάζει την Πόλη και το πλεονέκτημα!
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στο τέταρτο φετινό του διπλό στην Ευρωλίγκα, και στην πιο κρίσιμη ώρα να κερδίσει την Μπασκόνια στην Βιτόρια με 72-63 και να φτάσει στην 17η νίκη του στην Ευρωλίγκα, ισοβαθμώντας με την Φενέρμπαχτσε, και έχοντας σοβαρές πιθανότητες και για την 4η θέση, που του δίνει πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο για τα 30 λεπτά (37-54), και με σωρεία λαθών και έλλειψη συγκέντρωσης λίγο έλειψε να μετατραπεί για μια ακόμα φορά σε ιδανικός αυτόχειρας, δίνοντας πολλές ευκαιρίες την ομάδα του Σίτο Αλόνσο να διεκδικήσει το παιχνίδι. Ωστόσο το τελικό 72-63 του δίνει το δικαίωμα να καπαρώσει ουσιαστικά την 5η θέση, έχοντας στο 2-0 τους Βάσκους.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ισοπεδωτικός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου κράτησε μια ομάδα που πετυχαίνει 41 πόντους στο ημίχρονο στους 21, παίζοντας τρομερή άμυνα, με τον Σίνγκλεντον και ειδικότερα τον Γκίστ να κάνουν την διαφορά, με τον Αμερικάνο να δείχνει το πόσο επηρέασε η απουσία του, παίζοντας άμυνα, και βγάζοντας ουσιαστικά εκτός ρυθμού τον Λάρκιν, με αποτέλεσμα ο Σίτο Αλόνσο να αναγκαστεί να ρίξει για 16 λεπτά στο παρκέ τον Λαπροβίτολα (έχει περίπου 8 λεπτά συμμετοχής).

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (33-27), έχοντας ως μελανό σημείο τα 19 λάθη, με τα 14 να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κρις Σίνκλεντον ήταν συγκλονιστικός με 18 πόντους (6/8 βολές, 3/5 δίποντα, 2/5 τριπ.) και 8 ριμπάουντ, ενώ μεγάλες βοήθειες έδωσαν οι Τζέιμς Γκίστ (11 π., 5/6 σουτ, 5 ριμπ., 3 κλεψ.) και Μάικ Τζέιμς (11 π., 3/6 διπ., 1/4 τριπ.) ο οποίος μίλησε στο τελευταίο διάστημα της αναμέτρησης.  Θετική παρουσία είχαν οι Νικ Καλάθης (8 π., 8 ασίστ) και Τζέιμς Φελντέιν (8 π., 2/5 τριπ.), αλλά και ο Κένι Γκάμπριελ που είχε 6 πόντους (2/2 τριπ.) σε 10 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Βάσκους, ο Άνταμ Χάνγκα είχε 13 πόντους (5/9 διπ., 1/3 τριπ.), ενώ μεγάλη ζημιά έκαναν και οι Γιοχάνες Βόιτμαν (12 π., 5/7 διπ., 7 ριμπ., 3 ασίστ) και Τσεις Μπάντιγκερ  (11 π.). Σε ρηχά νερά, και χάρη στην αμυντική προσήλωση των παικτών του Παναθηναϊκού έμειναν οι Σέιν Λάρκιν (7 π., 2/8 διπ., 1/5 τριπ.) , Τορνίκε Σενγκέλια (6 π.) και Ροντριγκ Μπουμπουά (0/5 σουτ).

Το παιχνίδι

Από τις πρώτες φάσεις της αναμέτρησης φάνηκε πως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησαν με το «μαχαίρι στα δόντια», και έτσι με τον Γκιστ να παίζει με τρομερή ενέργεια πάνω στον Σενγκέλια, αλλά και στην επίθεση, προηγήθηκαν με 0-4, με το πρώτο καλάθι για τους Βάσκους να έρχεται στο 7’14’’ από τον Σενγκέλια. Ωστόσο οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι σοβαροί, και έτσι με ένα επιμέρους σερί 2-12, ανέβασαν την διαφορά στο +12 (4-16), έχοντας 6/7 δίποντα. Η Ελληνική ομάδα δεν σταμάτησε εκεί, και με το πρώτο της τρίποντο στην περίοδο, ανέβασε την διαφορά στο +15 (6-21), κλείνοντας το ονειρικό δεκάλεπτο στο +18 (6-24), έχοντας 7/9 δίποντα και 3/6 τρίποντα, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 3/16 σουτ (0/6 τριπ.).

Ο Τσάβι Πασκουάλ πέρασε στο παρκέ τους Τζέιμς, Παππά και Μπουρούση (χειροκροτήθηκε από το κοινό μπαίνοντας στα 17’’ πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος), και κατάφερε να κρατήσει την διαφορά στο +18 (9-27), παίρνοντας το πρώτο τρίποντο του Τζέιμς στα 7’23’’. Από την πλευρά τους οι Βάσκοι έδειχναν να ανεβάζουν ένταση τόσο στην άμυνα τους, αλλά και στην επίθεση, και με αιχμή τον Λάρκιν μείωσαν σε 18-29 στο 15΄’, με τον Καταλανό προπονητή του Παναθηναϊκού να παίζει για πρώτη φορά με τριάδα στα γκαρντ (Καλάθης, Τζέιμς και Παππάς).

Ο Λαπροβίτολα με τρίποντο μείωσε σε 21-33 για την Μπασκόνια στο 3’04’’, αλλά η αυταπάρνηση των παικτών του Παναθηναϊκού, και η μαχητικότητα σε κάθε φάση, τους έδωσε το δικαίωμα να κλείσουν το ημίχρονο στο +16 (21-37). Ο Παναθηναϊκός είχε 11/17 δίποντα και 18 ριμπάουντ, σε αντίθεση με τους Βάσκους που είχαν 6/19 δίποντα, 3/13 τρίποντα και 14 ριμπάουντ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παρκέ στο 3ο δεκάλεπτο με σκοπό να ελέγξουν τον ρυθμό, και να τον πάνε στο δικό τους τέμπο, κάτι που κατάφεραν για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, εκνευρίζοντας τους Βάσκους. Έτσι, με τρίποντα των Φελντέιν και Σίνγκλεντον ανέβασαν την διαφορά και στο +22 (25-47) στο 25’, αλλά τα 4 φάουλ από τα πρώτα 90 δευτερόλεπτα, δεν τους επέτρεπαν να παίξουν την άμυνα που επιθυμούσαν. Οι Βάσκοι με τον Λαπροβίτολα στο κουμάντο, και με τον Λάρκιν στον πάγκο, κατάφεραν με την δική τους αντεπίθεση να μειώσουν ως και το -14 (37-51) με κάρφωμα του Χάνγκα στα 11’’, με τον Γκάμπριελ με buzzer beater τρίποντο να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο στο +17 (37-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός παρουσίασε το πρόσωπο που έδειξε στην Ζαλγκίριο Αρένα απέναντι στην Ζαλγκίρις, και προσπάθησε να βάλει μέσο για να χάσει. Έτσι, οι Ισπανοί, έχοντας ουσιαστικά τους αναπληρωματικούς της στο παρκέ κατάφεραν να με μειώσουν σε 50-58 στο 36’, με τον Τζέιμς και τον Φελντέιν να δίνουν λύσεις, φέρνοντας και πάλι την διαφορά στο +11 (52-63).

Ωστόσο και σε εκείνο το σημείο δεν μπόρεσε να βρει ηρεμία, με τους Βάσκους να μειώνουν σε 56-63 στο 37’, και έχουν μια ακόμα ευκαιρία στο τελευταίο δίλεπτο. Συγκεκριμένα με το σκορ στο 57-67 στο 1’53’’ πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός έκανε τρία συνεχόμενα λάθη με αποτέλεσμα οι Βάσκοι να μειώσουν σε 63-69 στα 44’’ πριν το τέλος, με τον Λάρκιν στο 63-70 να μην μπορεί να ολοκληρώσει λει απ ανενόχλητος. Ο Σίνγκλεντον με δυο βολές στα 20’’ (63-72) σφράγισε την μεγάλη νίκη, έχοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει το πλεονέκτημα έδρας στα δυο τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου.

Το πανόραμα της Ευρωλίγκας

Η Αναντολού Εφές πήρε τον τουρκικό «εμφύλιο» κόντρα στην Φενέρ, σε ένα αποτέλεσμα που ευνοεί τον Παναθηναϊκό, ενώ «έσβησε» τις όποιες ελπίδες της Ζαλγκίρις.

Η Εφές εκμεταλλεύτηκε την περίοδο ντεφορμαρίσματος της ομάδας του «Ζοτς», παίρνοντας τη νίκη που τις εξασφάλισε την πρόκριση στα πλέι οφ. Με τη νίκη επί της Μπασκόνια μάλιστα, ο Παναθηναϊκός παραμένει «ζωντανός» όσον αφορά το πλεονέκτημα.

Νίκη για την Μπάμπεργκ κόντρα στην αδιάφορη Αρμάνι Μιλάνο, διπλό στο Τελ Αβίβ για την Ζαλγκίρις, αλλά δίχως αντίκρισμα καθώς η νίκη της Εφές νωρίτερα την άφησε εκτός πλέι οφ και μαθηματικά.