Έκαναν το πρώτο βήμα οι γηπεδούχοι

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Ηρακλή
Ξεκίνησαν τα πλέι οφ στην Volley League με τις ομάδες που έχουν το πλεονέκτημα έδρας να κάνουν τελικά και το πρώτο βήμα.

VOLLEY LEAGUE

ΘΕΣΕΙΣ 1-8

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 3-1

Στο Ρέντη ο πρώτος της κανονικής περιόδου Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στην σειρά καθώς επικράτησε του Ηρακλή με 3-1 (24-26, 25-18, 25-18, 25-14). Οι «ερυθρόλευκοι» αν και έδειχναν να ελέγχουν το πρώτο σετ όταν προηγήθηκαν 14-10 ο Ηρακλής αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 6-1 πέρασε με 16-15. Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην κατάκτηση του όταν έφτασε σε σετ μπολ 24-22 αλλά τα λάθη των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στον «γηραιό» να φτάσουν στην ανατροπή και στο 1-0. Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν πήρε τα ηνία του ματς από το δεύτερο σετ και μετά και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν. Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ με 25 πόντους ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ανδρέας Φράγκος με 18. Για τον Ηρακλή ο Χρήστος Στεφανίδης είχε 14 πόντους.

ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-0

Στο ντεμπούτο του Χόρχε Ελγκέτα στον πάγκο του ο ΠΑΟΚ νίκησε εύκολα τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην Πυλαία με 3-0 (25-15, 25-19, 25-15) και έκανε το πρώτο από τα δύο βήματα που χρειάζεται για να φτάσει στον ημιτελικό. Ο «δικέφαλος του βορρά» επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του από το πρώτο σερβίς μέχρι και το τέλος του αγών και μόνο στο ξεκίνημα του δεύτερου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί αλλά η προσπάθεια τους αυτή δεν είχε συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ με πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή μπόρεσε να αναπτύξει σωστά το επιθετικό του κομμάτι και να φτάσει χωρίς πολλές περιπέτειες στην νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αμαράλ Ντάντε με 18 πόντους και ακολούθησαν ο Ανδρεάς Ανδρεάδης και ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 12. Για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο Τζούνιορ Χουάρες είχε 10 πόντους.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ 3-0

Λίγες μέρες μετά από την ήττα του στην Σύρο που του στοίχισε την δεύτερη θέση ο Παναθηναϊκός πήρε ρεβάνς από τον Φοίνικα νικώντας τον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό στην Κυψέλη με 3-0 (25-23, 25-16, 25-20). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με όπλο της το μπλοκ όπου είχε 12 κερδισμένους πόντους κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της. Σε όλα τα σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έπαιρνε από την αρχή το προβάδισμα και ο Φοίνικας κυνηγούσε στο σκορ. Μόνο στο πρώτο σετ όμως κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν και να προβληματίσουν τους «πράσινους» Στα άλλα δύο ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά από νωρίς και την κράτησε. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες με 18 πόντους ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λούκας Ρανγκέλ με 14. Για τον Φοίνικα ο Μίλια Μρντακ είχε 12 πόντους.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 3-1

Το σκορ άνοιξε και ο Παμβοχαϊκός αφού επικράτησε στο Βραχάτι της Κηφισιάς με 3-1 (27-25, 25-13, 18-25, 25-18). Κομβικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το πρώτο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός κατάφερε αν σβήσει δύο σετ μπολ της Κηφισιάς και στην πρώτη δική του ευκαιρία να κάνει το 1-0. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και έφτασαν χωρίς κόπο στο 2-0. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε στο τρίτο σετ το οποίο και κατέκτησαν σχετικά εύκολα. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη στο τέταρτο παρότι η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προηγήθηκε 8-7. Οι γηπεδούχοι με πίεση στο σερβίς και αποτελεσματική επίθεση ξέφυγαν στο σκορ με 16-10 και στην ουσία η Κηφισιά δεν κατάφερε να επιστρέψει. Πρώτος σκόρερ για τον Παμβοχαϊκό ήταν ο Αινείας Τζελάτης με 23 πόντους και ακολούθησε ο Ενρίκε Μπατατζίμ με 18. Για την Κηφισιά ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είχε 22 πόντους.