Ένα βήμα από τον τελικό

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού πήραν μία τεράστια νίκη
Το ευρωπαϊκό όνειρο για τα κορίτσια του Ολυμπιακού συνεχίζεται μετά την νίκη και επί της Ενισέι Κράσνογιαρσκ στο Ρέντη.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΝΙΣΕΪ ΚΡΑΣΝΟΓΙΑΡΣΚ 3-1

Στον πρώτο ημιτελικο του Τσάλεντζ Καπ ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Ρέντη της Ενισέι Κράσνογιαρσκ με 3-1 (25-15, 18-25, 25-18, 27-25) και πλέον θέλει δύο σετ στην Ρωσία για να περάσει στον τελικό. Στο πρώτο σετ η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κυριάρχησε σε σερβίς μπλοκ και επίθεση και δεν άφησε κανένα περιθώριο στις Ρωσίδες. Αντίθετη εικόνα είχε το δεύτερο όπου οι φιλοξενούμενες βελτιώθηκαν στο μπλοκ άμυνα και επέβαλαν γτον ρυθμό τους καθώς υπποχρέωσαν τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν λάθη. Ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ μέχρι το 18-16 αλλά τότε πήγε στο σερβίς η Λαμπρόυση και με σερί 6-0 έκανε το 24-16 και τελείωσε το σετ. Στο 12-10 του σετ η Στέλλα Χριστοδούλου ένιωσε ενοχλήσεις και αποχώρησε αλλά επέστρεψε στα μισά του τέταρτου και δείχνει να γλίτωσε τα χειρότερα. Αμφίρροπο ήταν το τέταρτο σετ με τις Ρωσίδες να φτάνουν πρώτες σε σετ μπολο στο 24-23 αλλά και στο 25-24. Όμως μία επίθεση κι ένας άσος της Γιώτα και ένα μπλοκ της Χίππε έδωσαν την νίκη στον Ολυμπιακό. Πρώτη σκόρερ για τις νταμπλούχες Ελλάδας ήταν η Σάσκια Χίππε με 29 πόντους ενώ πολύ καλή ήταν και η Νατζέγια Μαλασάι με 15. Για την Ενισέι η Αναστασία Χάρελικ είχε 20 πόντους.