Έχασε την ευκαιρία της ζωής του ο Πανιώνιος...

Σε απόσταση ασφαλείας τον κρατάει ο Ολυμπιακός στην βαθμολογία
Την ευκαιρία της ζωής του έχασε ο Πανιώνιος που αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη και δεν κατάφερε να μειώσει αισθητά την διαφορά του από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Έτσι, οι πρωταθλητές διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας έξι βαθμών από τον Πανιώνιο, ο οποίος σίγουρα παραμένει στο κόλπο του τίτλου, αλλά θα το έβλεπε πολύ διαφορετικά αν κατάφερνε να νικήσει την ΑΕΚ και έριχνε την διαφορά στους τέσσερις.

Πανιώνιος και ΑΕΚ τα έδωσαν όλα και στο φινάλε μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις χωρίς να πετυχαίνουν πάντως το στόχο τους. Η ΑΕΚ ήθελε να συνεχίσει την ανοδική επί Μανόλο Χιμένεθ πορεία της και να μειώσει στον έναν βαθμό την διαφορά της από την 5η Ξάνθη. Μπορεί, ωστόσο, οι δύο ομάδες να μην πήραν αυτό που θέλουν, αλλά προσέφεραν στον κόσμο εξαιρετικό θέαμα. Ο αγώνας στη γεμάτη Νέα Σμύρνη ήταν μια πραγματική μάχη. Πολύ δυνατά μαρκαρίσματα, πολλές αψιμαχίες, λάθη στην άμυνα, πολλές ευκαιρίες και δύο γκολ.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε μετά το πρώτο τέταρτο και έφτασε δίκαια στο γκολ με τον σούπερ αποτελεσματικό Αραούχο στο 38’. Ο Πανιώνιος αντέδρασε. Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε την ΑΕΚ στο μισό γήπεδο και στην πρώτη του καλή ευκαιρία έφτασε στην ισοφάριση με τον Μασούρα στο 57’. Μέχρι το τέλος του αγώνα Πανιώνιος και ΑΕΚ τα έδωσαν όλα για τη νίκη, είχαν τις ευκαιρίες να την πάρουν, αλλά όχι και την αποτελεσματικότητα. Ο Μάνταλος από πλευράς ΑΕΚ μετά από λάθος γύρισμα στον τερματοφύλακα και ο Μασούντ από πλευράς Πανιωνίου έχασαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες.

Πανιώνιος (Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (79’ Ταπόκο), Μασούντ, Φούντας (45’ Γεσίλ), Μπεν (90+1’ Γκιοατά).

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Μπάρκας, Κολοβέτσιος, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (84’ Πέκχαρτ), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (66’ Αλμέιδα), Αραούχο (79’ Μπακασέτας).