Football League: Ανάσα ο Άρης στην Κατερίνη, αλλά δεν λυγίζουν Λαμία και Απόλλων Σμύρνης...

Δύσκολες νίκες για τους πρωτοπόρους
Νίκη που τον κρατά στο -8 από τους δύο πρωτοπόρους Λαμία και Απόλλωνα Σμύρνης που συνεχίζουν απτόητοι την πορεία τους προς την Superleague πέτυχε ο Αρης, επικρατώντας με 1-0 του Αιγινιακού εκτός έδρας. Το «χρυσό» τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Τάτος μόλις στο 3ο λεπτό, από το 86’ οι κιτρινόμαυροι» έπαιζαν με δέκα, λόγω αποβολής του Καράμπελα. Με αυτή την ήττα ο Αιγινιακός μπαίνει σε μπελάδες όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο Άρης μπήκε ιδανικά στον αγώνα και μόλις στο τρίτο λεπτό, με τον κεραυνό του Τάτου μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ. Μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου έλεγχαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι αξιόλογο. Από το 25’ και μετά ο Αιγινιακός κέρδισε κάποια μέτρα στο γήπεδο, κέρδισε μερικά φάουλ σε καλά σημεία για να γεμίσει την περιοχή αλλά δεν έβρισκε τη λύση. Και τα δύο σουτ του Αιγινιακού έγιναν από τα πόδια του Ζούρκου.

Στο δεύτερο μέρος ο Αρης μπήκε εκ νέου δυνατά, με σκοπό να πετύχει το δεύτερο τέρμα που ουσιαστικά θα «κλείδωνε» και το τρίποντο, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ με τον Ίλιτς στο 46’ να κοροϊδεύει τρεις αμυντικούς με το σουτ ο όμως να περνά λίγο πάνω από την εστία.

Σχεδόν όλο το β’ μέρος κύλησε σε «μαχητικούς» ρυθμούς με τους παίκτες των δύο ομάδων παίζουν αρκετά δυνατά. Χαρακτηριστικό ότι στον αγώνα σφυρίχτηκαν 59 (!) φάουλ. Ο Αιγινιακός προσπαθούσε χωρίς αποτέλεσμα να ισοφαρίσει, με αποκορύφωμα την φάση του 83’ όπου ο Καράμπελας πήρε τη μπουκιά από δύο παίκτες που βρέθηκαν μπροστά από τον Διούδη. Ο ίδιος που έσωσε την ομάδα του, τρία λεπτά μετά άφησε την ομάδα του με δέκα. Για καλή του τύχη το σκορ δεν άλλαξε και έμεινε στο τελικό 0-1.

Αιγινιακός (Βλάχος): Τόλιος, Τσολακίδης (58′ Γκατσολάρι), Παπουτσογιαννόπουλος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Μήλιος, Πατράλης, Αντωνιάδης, Μπουρντουγιαν, Ζούρκος , Σκραπάρας (37′ Ζγκούρι).

Άρης (Κωστένογλου): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Ταυλαρίδης (34′ Χαριτωνίδης), Ρόβας (63′ Παυλίδης), Μπαργκάν, Γκαρσία, Τάτος (78′ Καπνίδης), Μιλούνοβιτς, Σόουζα, Ίλιτς.

ΑΠΤΟΗΤΟΙ ΛΑΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Στο πρώτο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής που έγινε χθες ο Απόλλων Σμύρνης με γκολ του Σιατραβάνη στις καθυστερήσεις κατάφερε να επικρατήσει της Σπάρτης και να διατηρηθεί στην κορυφή, παρά τη σημερινή νίκη της Λαμίας, η οποία ξεπέρασε και το εμπόδιο του Κισσαμικού με 2-1 στην Κρήτη και παρέμεινε συγκάτοικος στην πρώτη θέση. Σημαντικές νίκες για ΟΦΗ και Τρίκαλα, επιστροφή στις επιτυχίες για τον Αγροτικό Αστέρα και τον Παναιγιάλειο, ισοπαλία στο Μενίδι ανάμεσα στον Αχαρναϊκό και την Ελευσίνα.