Η Λας Πάλμας πλήγωσε την «βασίλισσα»

Φάση από τον αγώνα της Ρεάλ με την Λας Πάλμας
Μία ανάσα από μία ιστορική νίκη έφτασε η Λας Πάλμας όμως η Ρεάλ κατάφερε να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας στα τελευταία λεπτά.

Οι νησιώτες που δεν έχουν νικήσει ποτέ στην Μαδρίτη για το πρωτάθλημα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 86' με 3-1 όμως στο τέλος δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο έδωσαν στην «βασίλισσα» τον βαθμό. Η Ρεάλ που προβλημάτισε για ένα ακόμα παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με τον Ίσκο μόλις στο 8'. Ωστόσο η Λας Πάλμας ισοφάρισε σχεδόν αμέσως με τον Τάνα και παίζοντας άψογα το παιχνίδι των αντεπιθέσεων κατάφερε μέσα σε ένα τρίλεπτο στην επανάληψη να φτάσει σε δύο γκολ με τον Βιέρα και τον Μπόατενγκ. Παίζοντας μάλιστα και με παίκτη παραπάνω αφού στο 47' είχε αποβληθεί ο Μπέιλ έδειχνε ικανή να φτάσει στην πολύ σπουδαία αυτή νίκη. Στο τέλος όμως η εκτελεστική δεινότητα του Ρονάλντο έδωσε στην Ρεάλ την ισοπαλία.

Ο βαθμός όμως δεν ήταν αρκετός να κρατήσει την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν στην κορυφή αφού εκεί πλέον βρίσκεται η Μπαρτσελόνα που διέλυσε την Χιχόν με 6-1. Οι «μπλαουγκράνα» έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και με τους Μέσι, Σουάρες και Νεϊμάρ να είναι σε μεγάλα κέφια έκαναν σμπαράλια την άμυνα των φιλοξενούμενων που είχαν σαν στόχο μία αξιοπρεπή εμφάνιση αλλά ούτε αυτό δεν κατάφεραν. Έτσι η Μπάρτσα είναι μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας πάντως ένα ματς περισσότερο από την Ρεάλ. Στα άλλα ματς η Βιγιαρεάλ πέρασε με το εντυπωσιακό 4-1 από την έδρα της ουραγού Οσασούνα ενώ η Γρανάδα πήρε βαθμολογική ανάσα με το 2-1 επί της Αλαβές. Τέλος ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι της Θέλτα με την Εσπανιόλ.

Οσασούνα - Βιγιαρεάλ 1-4
(64' πεν. Τόρες - 2' Σοριάνο, 27' πεν. Σολδάδο, 74', 78' Μπόρε)

Μπαρτσελόνα - Χιχόν 6-1
(9' Μέσι, 11' αυτ. Ροντρίγκεζ, 27' Σουάρες, 49' Αλκάθερ, 65' Νεϊμάρ, 87' Ράκιτιτς - 21' Κάστρο)

Θέλτα - Εσπανιόλ 2-2
(21' Άσπας, 30' Βας - 28' Μορένο, 32' Πιάτι)

Ρεάλ - Λας Πάλμας 3-3