Ισοπαλία 1-1 στην Τρίπολη

Οι Ηπειρώτες προηγήθηκαν, οι Αρκάδες ισοφάρισαν
Ούτε τα Γιάννενα κατάφεραν να νικήσουν οι Τριπολιτσιώτες μέσα στην έδρα τους και παραμένουν σε μεγάλο κίνδυνο όσον αφορά το μέλλον τους στην Superleague. Ο Αστέρας, μάλιστα, θα πρέπει να είναι και ικανοποιημένος με την ισοπαλία 1-1, αφού ο ΠΑΣ κατάφερε να προηγηθεί στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με τον Ζάιρο, πριν ο Μανιάς φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Με τη δύναμη της έδρας ο Αστέρας προσπάθησε να αιφνισιάδει τον ΠΑΣ, αλλά ο Πασχαλάκης σταμάτησε το επικίνδυνο σουτ του Καλτσά στο 4'. Στο 10' ο Ντοναρούμα έδιωξε το σουτ του Κόντε, ενώ στο 14' ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ και πάλι κατέβασε και το σουτ του Μανιά, αλλά και την αδύναμη κεφαλιά του Μάσα που πήρε την επαναφορά της μπάλας. Στο 27', όμως, μετά από μπαλιά του Κόντε, ο Ζάιρο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την μικρή περιοχή ανοίγοντας έτσι το σκορ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Πασχαλάκης κράτησε το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα τόσο στην προσπάθεια του Μανιά στο 44', αλλά και στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάσα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ηπειρώτες κλείστηκαν στα καρέ τους για να κρατήσουν το προβάδισμα και ο Αστέρας πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 58’ η κεφαλιά του Ιωαννίδη πέρασε μόλις άουτ, αλλά στο 70' ο Μανιάς μετά από την προσπάθεια του Κώτσιρα πλήγωσε την παλιά του ομάδα ισοφαρίζοντας για τους Αρκάδες με υποδειγματικό πλασέ. Ο Αστέρας, ωστόσο, δεν βρήκε άλλη ευκαιρία για να πετύχει το γκολ της νίκης, κι έτσι αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Ντοναρούμα, Γκαϊντούτσικ (54’ Κώτσιρας), Μπέρτος, Σελίν, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Χαμντανί, Καλτσάς (39’ Ιωαννίδης), Φαρίνια, Μάσα (77’ Κυριακόπουλος), Μανιάς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Πασχαλάκης, Μπέριος, Λίλα, Μπουκουβάλας (90’ Καρανίκας), Γιάκος, Μιχαήλ, Ναδάλες (81’ Κοροβέσης), Τζημόπουλος, Ακόστα, Ζάιρο, Κόντε (66’ Κοζορώνης).