Ήττα-αποκλεισμός για Άρη από Βιλερμπάν (vid)

Δεν τα κατάφεραν στη Γαλλία οι κίτρινοι
Οδυνηρό αποκλεισμό γνώρισε ο Άρης, ο οποίος δεν τα κατάφερε στο Αστρομπάλ, και μετά την ήττα με 81-67 από την Βιλερμπάν δεν μπόρεσε να διεκδικήσει την πρόκριση του στην προημιτελική φάση του BasketBall Champions League της FIBA, με αποτέλεσμα η ευρωπαϊκή του πορεία να σταματήσει στο Λιόν της Γαλλίας, και την ισοπαλία της Θεσσαλονίκης (67-67) να αποδειχθεί το σημείο κλειδί του αποκλεισμού του.

Στον αντίποδα, ο πρόεδρος Τόνι Πάρκερ θα πρέπει να αισθάνεται ικανοποίηση για την ομάδα του, η οποία αντέδρασε εξαιρετικά, και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με -9 πόντους (13-22) πίσω στο σκορ από τον Άρη, απάντησε με εμφατικό τρόπο, ανεβάζοντας την διαφορά και στο +28 (67-39), παίρνοντας θριαμβευτική πρόκριση.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, έχοντας την απουσία του Ντραγκίσεβιτς και τα προβλήματα με τους τραυματισμούς των Κάμινγκς και Καββαδά, ουσιαστικά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει μετά το 8ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και δέχθηκε ένα 16-0 από τους Γάλλους, μην μπορώντας να επιστρέψει ποτέ στην διεκδίκηση της νίκης, έχοντας στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο 6/26 σουτ.

Ο Κάμινγκς παρότι αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού είχε 17 πόντους (5/10 σουτ, 6/6 βολές, 4 ριμπ., 5 λάθη), με τον Τσαϊρέλη να είναι εξαιρετικός με 12 πόντους και 3/4 τρίποντα. Για ένα ακόμα παιχνίδι σε Γαλλικό έδαφος προσπάθησε ο Ζάρας έχοντας 9 πόντους (4/10 σουτ), ενώ συγκινητικός ήταν ο Σίμτσακ με μόλις 2 πόντους αλλά και 11 ριμπάουντ. Απογοητευτικός ο φευγάτος Γκόρντον, μην πετυχαίνοντας πόντο σε 3 λεπτά συμμετοχής.

Για την ομάδα του Τζάκσον, ο Χοτζ ήταν αυτός, που έχοντας βρει ρυθμό, πέτυχε 19 πόντους με 6/12 σουτ, 6 ασίστ, ενώ 16 πόντους με εξαιρετική ευστοχία (3/3 τριπ.) είχε ο Ντράγκοβιτς. Διψήφιοι ήταν ακόμα οι Ούτερ (11 π., 6 ριμπ.) και Νέλσον (10 π., 4 ασίστ) και Μίτσαμ (10 π., 2/3 τριπ.).

Το παιχνίδι

Ο Άρης ξεκίνησε ονειρικά το παιχνίδι με τον Κάμινγκς, παρά τον τραυματισμό του, να ξεκινάει δυναμικά και με 9 προσωπικούς πόντους να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης με 9-11, με τον Δημήτρη Πρίφτη να τον τραβάει στον πάγκο, και να περνάει στο γήπεδο τον Ξανθόπουλο. Ωστόσο ο ρυθμός του Άρη συνέχισε να είναι σε εξαιρετικό επίπεδο, και με τον Τσαϊρέλη να σκοράρει δυο τρίποντα από την κορυφή η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +9 (13-22) δείχνοντας να κυριαρχεί. Ωστόσο στα τελευταία 2,5 λεπτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, και με τρίποντο του Μίτσαμ να κλείσουν την 1η περίοδο στο 22-25. Ο Άρης έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με 9/13 σουτ (4/6 τριπ.).

Με τον Χοτζ να έχε βρει ρυθμό, και τον Άρη να εμφανίζεται επιπόλαιος στην επιθετική του λειτουργεία, η Βιλερμπάν κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό σερί 16-0, και να φτάσει στο 38-25, δείχνοντας να βγάζει εκτός παιχνιδιού την Ελληνική ομάδα. Ο Κάμινγκς με δυο βολές πέτυχε τους πρώτους πόντους του Άρη στην 2η περίοδο στο 3’38’’, με τον Γιάνκοβιτς με τρίποντο στο 2’08’’ να πετυχαίνει το ένα από τα δυο εντός παιδιάς καλάθια του Άρη στο 2ο δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι ανέβασαν την διαφορά ως και το +16 (48-32), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 48-33, κα το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη να έχει το πενιχρό 2/16 σουτ (1/6 τριπ.) στο 2ο δεκάλεπτο.

Με την ίδια κακή εικόνα ξεκίνησε και το 3ο δεκάλεπτο ο Άρης, ο οποίος πρόλαβε στο πρώτο τρίλεπτο να δεχθεί ένα σερί 8-0, με τους Γάλλους να έχουν ως δράστη τον Ντράγκοβιτς, ο οποίος με 2/2 τρίποντα ανέβασε την διαφορά στο +21 (56-35). Το σερί της ομάδας του Τζάκσον δεν σταμάτησε εκεί, και έτσι παρά το καλάθι του Ζάρα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμα 8 πόντους, ανεβάζοντας την διαφορά και στο +27 (64-37), μετατρέποντας το παιχνίδι σε παράσταση για ένα ρόλο. Το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-43, με τον Άρη να έχει συμπληρώσει 16 λάθη.

Το μοναδικό που κατάφερε ο Άρης στην 4η περίοδο ήταν να μειώσει το εύρος της ήττας του, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 81-67, δίνοντας δικαίωμα στους Γάλλους να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία…

Δεκάλεπτα: 22-25, 48-33, 69-43, 81-67

Βιλερμπάν (Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 16 (3/3 τριπ.), Μίτσαμ 10 (2/3 τριπ.), Ούτερ 11 (6 ριμπ.), Λάνγκ 1, Σι 3 (1), Νουά 7, Χοτζ 19 (3/5 τριπ., 6 ασίστ), Ντιαβαρά, Κιουνγκού, Νέλσον 10 (4 ασίστ), Ουάτκινς 4 (6 ριμπ.)

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 4 (4 ριμπ.), Ξανθόπουλος 5 (5 ασίστ), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 12 (3/4 τριπ.), Τζένκινς 6 (1), Κάμινγκς 17 (1/5 τριπ.), Ζάρας 9 (1), Μούρτος, Σίμτσακ 2 (11 ριμπ.), Γκόρντον, Γιάνκοβιτς 8 (2/5 τριπ.), Καββαδάς 4.