Ήττα στην Πόλη για Παναθηναϊκό (vid)

Στα χαμηλά ξανά ο Καλάθης
Αν ψάξει κανείς να βρει κάποιο θετικό στοιχείο σε μια ήττα, αυτό είναι το ότι ο Παναθηναϊκός μπορεί να ηττήθηκε στην Πόλη από την Νταρουσάφακα με 77-72, αλλά κράτησε το +6 (86-80) με το οποίο είχε κερδίσει στο ΟΑΚΑ, σε ένα συνδυασμό που μπορεί να φανεί χρήσιμος στη συνέχεια.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με -12 (48-36) στο 25′, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, μην μπορώντας να σταματήσει τον Oυαναμέικερ, ο οποίος αποτέλεσε το κλειδί της νίκης των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν το ρεκόρ τους στο 12-12, στην μάχη που δίνουν για να μπούνε στην 8αδα. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του είδε το δικό του ρεκόρ να πέφτει στο 14-10, και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ να απομακρύνεται, ενώ θα πρέπει να δώσει μάχη για να κρατήσει και την πέμπτη θέση, έχοντας ακόμα ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, με την Ζαλγκίρις στην Λιθουανία.

Για ένα ακόμα παιχνίδι η Ελληνική ομάδα παρότι βρέθηκε μπροστά με 68-71 στο 3’44” πριν το τέλος, δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Oυαναμέικερ ο οποίος πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, σε μια «Volkswagen Arena» που έσπρωξε τους Τούρκους, στο να γυρίσουν το παιχνίδι, σφραγίζοντας τη νίκη με ένα πολύ δύσκολο σουτ του Κλάιμπουρν. Ο Παναθηναϊκός το τελευταίο του πόντο στο παιχνίδι το πέτυχε με 1/2 βολές του Παππά στο 3’15” πριν το τέλος (70-72).

Εξαιρετικός ήταν ο Κρις Σίνγκλεντον με 23 πόντους (3/4 βολές, 4/6 δίποντα, 4/5 τριπ., 6 ριμπ. και 30 αξιολόγηση), ενώ ακολούθησε με 12 πόντους ο Κει Σι Ρίβερς (2/6 τριπ.). Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιάννης Μπουρούσης (10 π., 8 ριμπ., 7 λάθη), με τον Μάικ Τζέιμς να έχει 9 πόντους (3/6 τριπ., 7 ασίστ). Ο Τσάβι Πασκουάλ δεν χρησιμοποίησε καθόλου στο 4ο δεκάλεπτο τον Νικ Καλάθη (5 π.), ενώ δεν έριξε καθόλου στο παρκέ τον Αντώνη Φώτση.

Για τους γηπεδούχους, όλα τα λεφτά ήταν ο Μπράντ Oυαναμέικερ ο οποίος είχε 24 πόντους (4/4 βολές, 7/14 διπ., 2/3 τριπ., 6 ασίστ), με τον Τζέιμς Άντερσον να κάνει μεγάλη ζημιά με την σειρά του (16 π., 7 ριμπ.). Από 12 πόντους είχαν οι Ουίλ Κλάιμπουρν (2/3 τριπ.) και Ντάιρις Μπέρτανς (3/3 διπ., 2/3 τριπ.).

Το παιχνίδι

Με δίδυμους πύργους (Μπουρούσης – Σίνγκλεντον) έστειλε στο παρκέ τον Παναθηναϊκό ο Τσάβι Πασκουάλ, έχοντας ως σκοπό να ελέγξει την εναέρια κυκλοφορία, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει με το «τριφύλλι» να χάνει την μάχη των ριμπάουντ (14-9), με την Νταρουσάφακα να έχει 5 επιθετικά και 10 σουτ περισσότερα από στο 1ο δεκάλεπτο (8/22 με 6/12). Ωστόσο, η Ελληνική ομάδα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, και με το ένστικτο του Τζέιμς στο φινάλε της περιόδου να το κλείσει σε απόλυτη ισορροπία (17-17), έχοντας 3/7 βολές, σε ένα άναρχο παιχνίδι.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ, θέλησε να δώσει πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, με τον Ουοναμέικερ να ενσαρκώνει αυτό το ρόλο προηγήθηκε με 22-17 στο 12’, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με το μεγάλο του όπλο…τα τρίποντα. Έτσι, φτάνοντας τα 6/8 σε εκείνο το σημείο, και με τον Μπουρούση να έχει 2/2 ξέφυγε με +7 (26-33) στο 3’36’’, αλλά από εκεί και πέρα ξέχασε να σκοράρει ως το τέλος του ημιχρόνου, χάνοντας και την πολύ καλή αμυντική του συνοχή. Έτσι, οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους 9-0 σερί, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο 35-33, έχοντας 15/32 σουτ και 21 ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός είχε 12/26 σουτ, και μόλις 1 επιθετικό ριμπάουντ. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού της Νταρουσάφακα ήταν οι μόλις 3 ασίστ που μοίρασε, με τον Παναθηναϊκό να έχει 6 (3 ο Τζέιμς).

Δυο πρόσωπα είχε το 3ο δεκάλεπτο, με τους Τούρκους να έχουν τον πλήρη έλεγχο στα πρώτα πέντε λεπτά, σημείο που κατάφεραν να τρέξουν ένα 13-0 και να προηγηθούν με 48-36, βάζοντας πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Σε εκείνο το σημείο ο Ντέιβιντ Μπλάτ θέλησε να δώσει ανάσες στον Ουοναμέικερ, περνώντας τον Ουίλμπεκιν στην οργάνωση της Νταρουσάφακα, σημείο που αποδείχθηκε κλειδί, με την Ελληνική ομάδα να εκμεταλλεύεται την απουσία του, και αφού σκόραρε με τον Ρίβερς μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά, να τρέχει ένα σερί 0-9, μειώνοντας σε 48-45, και να προσπερνάει με τρίποντο  του Φελντέιν με 48-49 στο 1’15’’ πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι βρήκαν πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Μπέρτανς, αλλά η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 53-53 χάρη σε ενέργεια του Σίνγκλεντον με την κόρνα.

Στην ίδια λογική κυμάνθηκε και το 4ο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να διαλέγουν το επιθετικό τους ένστικτο. Έτσι, με συνεχόμενα τρίποντα των Ρίβερς, Σίνγκλεντον και Τζέιμς ο Παναθηναϊκός κράτησε μια μικρή διαφορά (68-71) στο 3’44, αλλά δεν μπόρεσε να έχει αντίδοτο στον Ουαναμέικερ, ο οποίος πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το 75-72 στο 1’40’’. Στην επόμενη φάση ο Μπουρούσης χρεώθηκε με βήματα, με τον Κλάιμπουρν με πολύ δύσκολο σουτ να γράφει το τελικό 77-72 στα 51’’, χωρίς το σκορ να αλλάξει από εκεί πέρα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-33, 53-53, 77-72.

Νταρουσάφακα (Μπλάτ): Ουίλμπεκιν 2, Μπατούκ, Ουαναμέικερ 24 (2/3 τριπ., 6 ριμπ.), Κλάιμπουρν 12 (2/3 τριπ.), Μόερμαν, Αλντεμίρ, Άντερσον 16 (1/2 τριπ., 7 ριμπ.), Ζίζιτς 9 (5 ριμπ.), Μπέρτανς 12 (5/6 σουτ), Χαραγκόντι 2 (5 ριμπ.).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλεντον 23 (4/5 τριπ., 6 ριμπ.), Ρίβερς 12 (2/6 τριπ.), Τζέιμς 9 (3/6 τριπ., 7 ασίστ), Παππάς 7, Φελντέιν 6 (2/5 τριπ.), Γκάμπριελ, Τζεντίλε, Μπουρούσης 10 (2/4 τριπ., 8 ριμπ.), Καλάθης 5 (4 ριμπ., 3 ασίστ).