Και τώρα η Ευρώπη

Εύκολα πέρασε από την Νέα Φιλαδέλφεια ο Ολυμπιακός
Λίγες μέρες πριν την μεγάλη μάχη με την Κράσνογιαρσκ για το Τσάλεντζ Καπ ο Ολυμπιακός είχε μία τελευταία υποχρέωση για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Οι «ερυθρόλευκες» στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής πέρασε εύκολα από την έδρα της ουραγού ΑΕΚ με 3-0 (7-25, 17-25, 9-25) και πλέον μπορεί να προετοιμαστεί για το ματς με τις Ρωσίδες για τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Ο αγώνας με την ΑΕΚ δεν αντέχει σε κριτική αφού η διαφορά δυναμικότητα των δύο ομάδων είναι πολύ μεγάλη και μόνο στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ ήταν κάπως ανταγωνιστική. Στα άλλα δύο ο Ολυμπιακός χωρίς να φορτσάρει έβρισκε τον τρόπο να ξεφύγει με πολύ μεγάλες διαφορές. Η εικόνα του αγώνα και η διαφορά των δύο ομάδων έδωσε στους δύο τεχνικούς την δυνατότητα να δώσουν χρόνο σε όλες σχεδόν τις αθλήτριες τους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα καμία να μην μείνει αρκετή ώρα στον αγωνιστικό χώρο ώστε να φτάσει σε διψήφιο αριθμό πόντων