Κάλλιο αργά παρά ποτέ για την Γιουβέντους

Ο Πάουλο Ντιμπάλα πανηγυρίζει μετά το γκολ της νίκης
Στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων βρήκε η Γιουβέντους τον τρόπο να νικήσει την Μίλαν και τον Ντοναρούμα στο ντέρμπι του Καμπιονάτο.

Η «βέκια σινιόρρα» αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στους «ροσονέρι» κατάφερε τελικά να επικρατήσει με 2-1 και να κάνει ένα ακόμα μεγάλο βήμα για την κατάκτηση και αυτού του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δημιουργούσαν την μία ευκαιρία μετά την άλλη. Όμως ο εξαιρετικός τερματοφύλακας της Μίλαν ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα έπιανε τα πάντα και δεν επέτρεπε στους πρωταθλητές να φτάσουν στον στόχο τους. Τελικά την λύση έδωσε ο Ντιμπάλα που νίκησε τον νεαρό γκολκίπερ της Μίλαν από το σημείο του πέναλτι που προήλθε από χέρι του Ντε Σίλιο στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Το μέχρι τότε 1-1 είχαν διαμορφώσει ο Μπενάτια και ο Μπάκα.

Γιουβέντους - Μίλαν 2-1
(30' Μπενάτια, 90'+7 πεν. Ντιμπάλα - 43' Μπάκα)