Καθάρισε την πρωτιά το ΙΕΚ Ξυνή

Φάση από τον αγώνα του Δούκα με το ΙΕΚ Ξυνή
Η 18η αγωνιστική στην Handball Premier ολοκληρώθηκε με το ντέρμπι του Δούκα με το ΙΕΚ Ξυνή που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους.

HANDBALL PREMIER

ΔΟΥΚΑΣ - ΙΕΚ ΞΥΝΗ 21-29

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο εξασφάλισε η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή που πέρασε από την έδρα του Δούκα με 29-21 και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς. Η ομάδα της Νέας Ιωνίας ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα όταν και πήρε το προβάδισμα φτάνοντας στο ημίχρονο να είναι μπροστά στο σκορ με 12-11. Μάλιστα στην επανάληψη η διαφορά αυτή του ενός γκολ άρχισε να μεγαλώσει σταδιακά αφού το ΙΕΚ Ξυνή με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα δεν επέτρεπε στον Δούκα να σκοράρει εύκολα και να παραμένει στην διεκδίκηση της νίκης. Έτσι στο 45' το σκορ ήταν 19-15 για το ΙΕΚ Ξυνή και στο 55' είχε φτάσει στο 25-19. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αλβανός με 9 γκολ ενώ για τον Δούκα ο Ζηράς και ο Τζαμπούνης σκόραραν από 5 φορές.