Κυπελλούχος για τρίτη φορά ο ΠΑΟΚ

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν με το τρόπαιο
Μετά το 2012 και το 2015 ο ΠΑΟΚ πήρε το Κύπελλο στο χάντμπολ και το 2017 νικώντας στον τελικό της Κοζάνης τον Πανελλήνιο.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 25-23

Ο «δικέφαλος του βορρά επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε την νίκη κόντρα στον Πανελλήνιο με 25-23 φτάνοντας στην κατάκτηση του Κυπέλλου. Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 8-4 στο 10'. Σταδιακά όμως ο Πανελλήνιος αντέδρασε και στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 12-12, ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «ολυμπιονίκες» πήραν προβάδισμα με 14-12. Τώρα όμως ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να αντιδράσει και η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξαναπήρε το προβάδισμα και έφτασε χωρίς άλλες περιπέτειες στην νίκη. Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχτηκε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Νίκος Λοΐζος. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βεσελίνοβιτς με 5 γκολ ενώ για τον Πανελλήνιο ο Κρητικός σκόραρε 10 φορές.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ - ΔΟΥΚΑΣ 27-25

Αποχαιρέτησε την Ευρώπη για φέτος ο Δούκας αφού γνώρισε την ήττα και στο δεύτερο παιχνίδι του κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας αυτή την φορά με 27-25. Η υπόθεση πρόκριση είχε κριθεί υπέρ των Πορτογάλων με την νίκη τους με 35-23 από τον πρώτο αγώνα και ο δεύτερο ήταν μία τυπική διαδικασία. Αυτή την φορά λοιπόν ο Δούκας ήταν πιο ανταγωνιστικός και δεν έχασε με κάτω τα χέρια αλλά αντίθετα πάλεψε μέχρι τέλος για ένα θετικό αποτέλεσμα. Στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 14-14 ενώ και στην επανάληψη το ντέρμπι συνεχίστηκε. Στο τέλος όμως η Σπόρτινγκ που είναι και πιο ποιοτική ομάδα κατάφερε να φτάσει στην νίκη και να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ για τους Πορτογάλους ήταν ο Σόλια με 9 γκολ ενώ για τον Δούκα ο Μπάγιος και ο Τζηράς πέτυχαν από 6 γκολ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 21-37

Πολύ εύκολα πέρασε η Νέα Ιωνία από την Βέροια νικώντας τον Φίλιππο με 37-21 και διατήρησε το αήττητο της. Οι πρωταθλήτριες από το πρώτο λεπτό του αγώνα έδειξαν ποιος είναι το απόλυτο αφεντικό στο ματς και το παιχνίδι τελείωσε πριν καλά καλά αρχίσει. Η Νέα Ιωνία προηγήθηκε με 11-2 στο 15' και με 22-7 στο ημίχρονο και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση και οι γηπεδούχες να ακολουθούν από απόσταση περιμένοντας απλά την λήξη της αναμέτρησης που δεν πρόσφερε και πολλές συγκινήσεις σε όσους την παρακολούθησαν. Πρώτη σκόρερ για την Νέα Ιωνία ήταν η Μανιά με 8 γκολ ενώ για τον Φίλιππο η Νούσια σκόραρε 6 φορές.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 30-24

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός που επικράτησε του ουραγού Αρίωνα Πτολεμαΐδας με 30-24 και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Αγρινίου καθώς ο Αρίωνας στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο και έδειχνε ικανός να φτάσει στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Παπουλίδη προηγήθηκε με 7-4 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχες αντέδρασαν και στην ανάπαυλα είχαν γυρίσει το ματς και προηγήθηκαν με 13-9. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναιτωλικό να κρατάει σταθερά μια διαφορά και να φτάνει τελικά στην νίκη. Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Καρέλα με 7 γκολ. Για τον Αρίωνα η Πετρίδου και η Παπαδοπούλου πέτυχαν από 5 γκολ.