Κυρίαρχος για μία επταετία

Ένα κουβάρι τα κορίτσια του Ολυμπιακού με το έβδομο Κύπελλο τους
Το έβδομο Κύπελλο της ιστορίας του και μάλιστα συνεχόμενο κατέκτησε ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ Γυναικών νικώντας στον τελικό της Γλυφάδας τον Πανναξιακό.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 3-1

Σε έναν πολύ καλό ποιοτικά τελικό σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ τελικά πήρε την νίκη με 3-1 (19-25, 25-18, 25-21, 25-15). Ο Πανναξιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο του το μπλοκ κατάφερε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα και να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Στην συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του πίεσε στο σερβίς βρήκε λύσεις στην επίθεση ενώ είχε τον έλεγχο στην πίσω ζώνη με την Αρέτα Κονόμη να κάνει ένα πολύ καλό παιχνίδι και έκανε την ανατροπή. Αυτή είναι η έβδομη συνεχόμενη χρονιά που ο Ολυμπιακός κατακτά το Κύπελλο Ελλάδας το οποίο βρίσκεται στον Πειραιά από το 2011 και μετά. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Σάσκια Χίππε η οποία πέτυχε 18 πόντους και ακολούθησε η MVP της διοργάνωσης Άνα Λαζάρεβιτς που είχε 16 πόντους. Για τον Πανναξιακό που είχε στο πλευρό του τον κόσμο του που δεν σταμάτησε λεπτό να φωνάζει για την ομάδα του ακόμα κι όταν η νίκη είχε χαθεί και κέρδισαν επάξια την μάχη της κερκίδας, η Λούσια Φρέσκο είχε 14 πόντους.

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)