Μαζεύει τα κομμάτια της η Παρί

Οι παίκτες της Παρί πήραν την νίκη στην έδρα της Λοριάν
Λίγες μέρες μετά το στραπάτσο στην Βαρκελώνη η Παρί Σεν Ζερμέν έπρεπε να αφήσει πίσω της τον αποκλεισμό και να αφοσιωθεί στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Οι Παριζιάνοι λοιπόν κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 της Λοριάν εκτός έδρας και να παραμείνουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα σε απόσταση μίας νίκης από την πρωτοπόρο Μονακό.Το αυτογκόλ του Ζανό μετά από προσπάθεια του Καβάνι στο πρώτο ημίχρονο και το γκολ του Νκουνκού στο ξεκίνημα της επανάληψης έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην Παρί που κράτησε παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σιανί. Σαφές προβάδισμα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης έχει πάρει η Λιόν η οποία νίκησε πολύ εύκολα με 4-0 την Τουλούζ με τον Μέμφις Ντεπάι να σκοράρει δύο φορές. Τέλος η Σεντ Ετιέν έχασε έδαφος μετά την ισοπαλία που παραχώρησε στην Μετς με 2-2. Μάλιστα οι «στεφανουά» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις.

Σεντ Ετιέν - Μετς 2-2
(53' Μπέριτς, 90'+5 Περίν - 1' Σαρ, 67' Φαλέτ)

Λιόν - Τουλούζ 4-0