Νίκες των πρωτοπόρων

Φάση από τον αγώνα του Άρη με τον Ολυμπιακό
Με νίκες συνέχισαν οι πρωτοπόροι στο πρωτάθλημα της Α1 των Γυναικών που επέστρεψε σε αγωνιστική δράση μετά το Final-4 του Κυπέλλου.

ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου και την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ ο Ολυμπιακός πέρασε δια περιπάτου και από την έδρα του Άρη νικώντας με 3-0 (11-25, 21-25, 17-25). Παρότι ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς άφησε εκτός βασικού σχήματος τις Χριστοδούλου, Χίππε, Μαλασάι, Λαμπρούση και Κονόμη ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του κι έφτασε σε μία άνετη επικράτηση. Σε όλα τα σετ οι πρωταθλήτριες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψαν στον Άρη να φανεί απειλητικός σε κανένα σημείο του αγώνα. Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Ζένια Τσίμα που πέτυχε 14 πόντους ενώ για τον Άρη καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 3-0

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός μετά τον αποκλεισμό του από τον τελικό του Κυπέλλου και διατηρήθηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη επικράτησε εύκολα της Ελπίδας Αμπελοκήπων με 3-0 (25-21, 25-18, 25-15). Από την άλλη η Ελπίδα βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση για την παραμονή της στην κατηγορία αλλά θα εξαντλήσει όσες ελπίδες της απομένουν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Ο Παναθηναϊκός που έπαιξε χωρίς την Ρίτσι ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν επέτρεψε στην Ελπίδα να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα. Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Λίτσα Μερτέκη με 21 πόντους και ακολούθησε η Γιάνα Φραντσίσκα Πολ με 13. Για την Ελπίδα καμία δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ 3-1

Πάντα μέσα στην διεκδίκηση της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο βρίσκεται ο Πανναξιακός που επικράτησε των Μακεδόνων Αξιού με 3-1 (25-18, 23-25, 25-11, 25-14). Η φιναλίστ του Κυπέλλου ομάδα του Γιώργου Ρούση μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε εύκολα το πρώτο σετ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχες έδειξαν κάποια σημάδια χαλάρωσης και οι Μακεδόνες που δίνουν την μάχη τους για είσοδο στην τετράδα κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στην συνέχεια όμως ο Πανναξιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και έφτασε χωρίς άλλα προβλήματα στην κατάκτηση της νίκης που τον κρατάει σε απόσταση ενός βαθμού από τον δεύτερο Παναθηναϊκό. Για μία ακόμα φορά ο κόσμος της Νάξου ήταν στο γήπεδο και στήριξε την προσπάθεια της ομάδας και πανηγύρισε την νίκη.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΑΟ ΘΗΡΑΣ 2-3

Ο ΑΟ Θήρας πήρε την νίκη επί του Αίαντα Ευόσμου με 3-2 (25-17, 23-25, 25-23, 19-25, 10-15) και έκανε ένα ακόμα βήμα για την τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Από την άλλη όμως και ο Αίαντας Ευόσμου με τον βαθμό που πήρε αύξησε ακόμα περισσότερο τις ελπίδες του για την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία. Οι γηπεδούχες που ήθελαν να έχουν βαθμολογικό κέρδος από το παινχίδι κατάφεραν να προηγηθούν με 1-0 και με 2-1 εξασφαλίζοντας τουλάχιστον τον ένα βαθμό. Στην συνέχεια όμως ο ΑΟ Θήρας που είναι μια πιο ποιοτική ομάδα πήρε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε στην ανατροπή. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Απόστολου Οικονόμου στην Θεσσαλονίκη στην φετινή περίοδο. Πρώτη σκόρερ για τον ΑΟ Θήρας ήταν η Αλεξάντρα Τέρζιτς με 19 πόντους και ακολούθησε η Αναστασία Γεωργιάδου με 16. Για τον Αίαντα η Σταυρούλα Κούση είχε 22 πόντους.

ΘΕΤΙΔΑ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΕΚ 3-1

Τρεις πολύτιμους βαθμούς πήρε η Θέτιδα Βούλας που επικράτησε της ουραγού ΑΕΚ με 3-1 (25-14, 21-25, 25-17, 25-22). Η ομάδα του Σούλη Τουρσούγκα που ήταν και το φαβορί για την νίκη μπηκε δυνατά στο ματς και πήρε εύκολα το πρώτο σετ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η ΑΕΚ που δεν είχε τίποτα να χάσει έγινε πιο ανταγωνιστική και πήρε το δεύτερο σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Οι γηπεδούχες ανέβασαν και πάλι την απόδοση τους στο τρίτο όμως και πάλι στο τέταρτο οι φιλοξενούμενες φάνηκαν απειλητικές και μόνο χάρη στην εμπειρία των παικτριών της η Θέτιδα κατάφερε να φτάσει στην νίκη κόντρα σε μία ομάδα που έπαιζε ελεύθερα και ήταν ικανή να κάνει ζημιές.