Νίκη Ευρώπης για την Ξάνθη!

Κράτησε αλώβητη την εστία της Ξάνθης ο Ζίβκοβιτς
Η Ξάνθη υποδέχτηκε τον Πλατανιά, στην αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής, που διεξήχθη με φόντο την είσοδο στα Play Offs της Superleague και την διεκδίκηση κάποιου ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Με γκολ του Γιουνές οι ακρίτες επικράτησαν με 1-0 και έκαναν καθοριστικό βήμα για να τερματίσουν στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.

Ο Πλατανιάς φάνηκε να πατάει καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, ήλεγχε τον ρυθμό και είχε την κατοχή της μπάλας (39% - 61%), χωρίς ωστόσο να υπάρχουν φάσεις και να απειλήσει. Η πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης και ήταν για την Ξάνθη. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Σωτηρίου δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα και αυτή έφτασε στον Γουάλας, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ. Στο 38' ο Τριάδης εκτέλεσε το τρίτο κόρνερ των γηπεδούχων και ο Χαμζά Γιουνές πρόλαβε την έξοδο του Σωτηρίου και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 της Ξάνθης. Οι Ακρίτες διατήρησαν το προβάδισμα και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πλατανιάς απείλησε με μακρινό σουτ του Σίγκνιεβιτς, αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα. Ο Πλατανιάς έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 54΄. Ο Μουνάφο σούταρε, η μπάλα μετά από κόντρα πήρε τροχιά για τα δίχτυα της εστίας της Ξάνθης, αλλά ενστικτωδώς ο Ζίβκοβιτς επενέβη σωτήρια και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 65' ήταν η σειρά της Ξάνθης να απειλήσει. Ο Βασιλακάκης, μετά από πολύ ωραία ενέργεια, «έσπασε» την μπάλα στην περιοχή, όπου ήταν ο Τριάδης. Ο μέσος των γηπεδούχων σούταρε και ο Σωτηρίου βρήκε την μπάλα όσο χρειάστηκε. Αφού χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Πλατανιά, η μπάλα, κατέληξε κόρνερ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σίγκνιεβιτς πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, χωρίς να απειλήσει τον Ζίβκοβιτς, που μπλόκαρε σταθερά. Στο 71ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς δήλωσε και πάλι «παρών» σε διπλή ευκαιρία του Πλατανιά. Αρχικά μπλόκαρε το σουτ του Μανούσου και στην συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Γιορέντε. Ο Πλατανιάς ανοίχτηκε και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν κατάφερε να το βρει. Το 1-0 υπέρ της Ξάνθης παρέμεινε μέχρι τέλους και οι γηπεδούχοι πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Φλίσκας, Λισγάρας, Λάζιτς (Λουσέρο 68'), Καμαρά (Μεχία 82'), Ντε Λούκας, Τριάδης, Βασιλακάκης (Μάρκος 89'), Γιουνές.

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Κάργας (Γουνδουλάκης 56'), Πριντέτα, Βάντερσον (Αποστολόπουλος 81'), Γιορέντε, Καρυπίδης, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (Στανισάβλιεβιτς 85'), Σίγκνιεβιτς, Μανούσος.