Νίκη χρυσάφι για το Αμβούργο

Οι παίκτες του Αμβούργου πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη
Πολύ σπουδαία νίκη στην μάχη που δίνει για να παραμείνει για μία ακόμα χρονιά στην μεγάλη κατηγορία πέτυχε το Αμβούργο που επικράτησε της Γκλάντμπαχ.

Η ομάδα του λιμανιού της βόρειας Γερμανίας είναι η μόνη που δεν έχει λείψει ποτέ από την Μπουντεσλίγκα και γι αυτό τον λόγο οι άνθρωποι της ομάδας έχουν τοποθετήσει στο «Φολκσπαρκ Στάντιον» ένα ρολόι που μετράει κάθε λεπτό που η ομάδα βρίσκεται στην μεγάλη κατηγορία και σε καμία περίπτωση αυτό το ρολόι δεν θέλουν να σταματήσει. Έτσι η νίκη με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή κόντρα στην Γκλάντμπαχ ήταν μία νίκη χρυσάφι αφού φέρνει το Αμβούργο ισόβαθμο με την Βόλφσμπουργκ και την Βέρντερ και το απομακρύνει κατά εφτά βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν σε απ' ευθείας υποβιβασμό. Τα γκολ του Κόστιτς και του Γουντ λοιπόν που απάντησαν σ' αυτό που πέτυχε ο Κρίστενσεν έδωσαν μία υπερπολύτιμη νίκη στο Αμβούργο. Στο άλλο ματς της ημέρας η Σάλκε νίκησε εύκολα με 3-0 την Άουγκσμπουργκ βάζοντας όλα τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ανέβηκε στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας.

Σάλκε - Άουγκσμπουργκ 3-0
(4', 29' Μπουργκστάλερ, 34' Καλιγκιούρι)

Αμβούργο - Γκλάντμπαχ 2-1
(36' Κόστιτς, 80' Γουντ - 23' Κρίστενσεν)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)