Ο Ράμος οδηγεί την «βασίλισσα» (vid)

Ο Σέρχιο Ράμος (δεξιά) δέχεται τα συγχαρητήρια του Γκάρεθ Μπέιλ
Καιρό είχε να καθαρίσει για την Ρεάλ ο Σέρχιο Ράμος και το έκανε στο «Σαν Πάολο» χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση.

Ο αρχηγός με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51' και στο 59' αν και το δεύτερο χρεώθηκε σαν αυτογκόλ του Μέρτενς έδωσε στην Ρεάλ την νίκη με 3-1 μέσα στην έδρα της Νάπολι, με τον Μοράτα στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Έτσι οι Μαδριλένοι σε συνδυασμό με το 3-1 στην Μαδρίτη πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά. Μέχρι να χτυπήσει ο κεντρικός αμυντικός της «βασίλισσας» η Νάπολι ήταν καλύτερη και έδειχνε ικανή να φτάσει στην ανατροπή ή τουλάχιστον να παλέψει μέχρι τέλους γι' αυτή. Οι γηπεδούχοι κυριαρχούσαν στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μέρτενς στο 24' και εκτός από το γκολ είχε κι άλλες ευκαιρίες να βάλει και το δεύτερο γκολ που θα της έδινε την πρόκριση. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Ρεάλ με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ράμος έφτασε στην ανατροπή.

Νάπολι: Ρέινα, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Χισάι, Γκουλάμ, Ντιαβαρά, Άλαν (56' Ρογκ), Χάμσικ, Καγιεχόν, Ινσίνιε (70' Μίλικ), Μέρτενς

Ρεάλ: Νάβας, Πέπε, Ράμος, Καρβαχάλ, Μαρτσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς (80' Ίσκο), Κρόος, Μπέιλ (68' Λούκας), Ρονάλντο, Μπενζεμά (77' Μοράτα)