Οι γυναικάρες με τα κόκκινα

Το παιχνίδι τελειώνει και τα πανηγύρια αρχίζουν
Την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του, μέχρι την επόμενη πέτυχαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού που πέρασαν στους «4» του Τσάλεντζ Καπ.

ΤΣΑΛΕΝΤΖ ΚΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΙΞ 3-1

Πολύ μεγάλη πρόκριση πήρε η ομάδα του Ολυμπιακού στα ημιτελικά του CEV Cup μετά την νίκη της και στο δεύτερο παιχνίδι κόντρα στην Αστερίξ στο Ρέντη με 3-1 (25-18, 25-14, 19-25, 25-21). Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έχοντας και τον κόσμο της που γέμισε το γήπεδο στο πλευρό της, στα δύο πρώτα σετ πίεσε πολύ στο σερβίς και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού των φιλοξενούμενων. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκες» να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν χωρίς πολλά προβλήματα στην κατάκτηση των δύο σετ.

Η άνεση με την οποία ο Ολυμπιακός πήρε τα δύο πρώτα σετ έφερε μια σχετική χαλάρωση στο τρίτο και η Αστερίξ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδόυχων και πήρε το σετ. Όμως στο τέταρτο οι νταμπλούχες σοβαρεύτηκαν και με καλό σερβίς και αποτελεσματικότητα στην επίθεση έφτασε στην νίκη και την πρόκριση. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χίππε με 23 πόντους και ακολούθησσε η Νατζέγια Μαλασάι με 18. Για την Αστερίξ η Μπριτ Χέρμποτς είχε 18 πόντους.

VOLLEY LEAGUE

Φάση από τον αγώνα της Κηφισιάς με τον Παναθηναϊκό
Στα παιχνίδια της 20ης αγωνιστικής στην Volley League ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ηττα στο «Ζηρίνειο» κι έτσι έπεσε από την δεύτερη θέση.

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-1

Λίγες μέρες μετά την νίκη της στο Κύπελλον η Κηφισιά νίκησε και στο πρωτάθλημα τον Παναθηναϊκό με 3-1 (17-25, 25-20, 25-15, 30-28) και τον έριξε από την δεύτερη θέση. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη αν και έχασε το πρώτο σετ στην συνέχεια αντέδρασε και με όπλο της το μπλοκ και την επίθεση έφερε τούμπα το ματς κατακτώντας εύκολα τα δύο επόμενα σετ. Αντίθετα μεγάλη μάχη έγινε στο τέταρτο όπου ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με 16-14 και με 21-18. Ωστόσο η Κηφισια αντέδρασε και με πίεση στο σερβίς ισοφάρισε 23-23.

Ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια είχε τέσσερα χαμένα σετ μπολ και στην πρώτη τους ευκαρία οι γηπεδιούχοι με τον Πούλκο να παίρνει το μπλοκ άουτ πήρε την νίκη. Πρώτος σκόρερ για την Κηφισιά ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με 27 πόντους και ακολούθησε ο Ζλάταν Πούλκο με 21. Για τον Παναθηναϊκό ο Χοσέ Λουίς Γκονζάλες είχε 25 πόντους.

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ - ΠΑΟΚ 0-3

Την ήττα του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο ΠΑΟΚ ο οποίος πέρασε από την έδρα της Κύζικου νικώντας με 3-0 (20-25, 17-25, 19-25) και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασε χωρίς πολλά προβλήματα στην κατάκτηση της νίκης και των τριών βαθμών. Ο «δικέφαλος του βορρά» και στα τρία σετ πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε σε μία πολύ εύκολη αλλά και πολύ σημαντική νίκη. Οι πρωταθλητές είναι πλέον το φαβορί για την δεύτερη θέση που θα τους δώσει το πλεονέκτημα μέχρι και τα ημιτελικά των πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Αμαράλ Ντάντε με 11 πόντους και ακολούθησε ο Σάσα Στάροβιτς με 10. Για την Κύζικο ο Κρίσιεκ Γκούλακ είχε 12 πόντους.

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός που πέρασε και από την Θεσσαλονίκη νικώντας τον Ηρακλή με 3-0 (18-25, 17-25, 15-25) με τις δύο ομάδες να είναι πολύ πιθανόν να συναντηθούν και στα προημιτελικά των πλέι οφ. Η ομάδα του Σλόμπονταν Μπόσκαν αγωνίστηκε με διαγώνιο τον Τσούπκοβιτς έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Ο Σέρβος απαλλαγμένος από τον βραχνά της υποδοχής έκανε πολύ μεγάλο παιχνίδι στην επίθεση φτάνοντας το ποσοστό του στο 73% και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μία άνετη νίκη κόντρα σε έναν Ηρακλή που δεν μπορούσε να δυσκολέψει περισσότερο την κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς είχε 17 πόντους και ακολούθησε ο Αντρέας Φράγκος με 12. Για τον Ηρακλή ο Τάσος Γάτσης είχε 10 πόντους.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-2

Δεύτερη σερί νίκη πέτυχε η Παναχαϊκή που επικράτησε του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-2 (22-25, 25-22, 25-18, 20-25, 19-17) κι έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την κατάληψη της ένατης θέσης. Η ομάδα της Πάτρας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 πίεσε στο σερβίς και στο μπλοκ και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί με 2-1. Ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει το καθαρό τρίποντο αφού ο Εθνικός αντέδρασε στο τέταρτο σετ το οποίο το κατέκτησε σχετικά άνετα αφού είχε από την αρχή το προβάδισμα.

Έτσι το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ. Εκεί η Παναχαϊκή προηγήθηκε με 5-3 όμως ο Εθνικός ήταν αυτός που έδειξε να ελέγχει την κατάσταση όταν προηγήθηκε με 12-10 και με 14-11 λίγο αργότερα. Παρά το τριπλό ματς μπολ που είχαν στην διάθεση τους οι Εβρίτες όμως δεν κατάφεραν να τελειώσουν το παιχνίδι και η Παναχαϊκή έκανε μία μεγάλη ανατροπή. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκος Ρουμελιώτης με 31 πόντους και ακολούθησε ο Πέδρο Ρεκ με 16. Για τον Εθνικό ο Ντάνιελ Βανέγκας είχε 21 πόντους.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 3-0

Στις νίκες επέστρεψε ο Φοίνικας Σύρου που επιβλήθηκε του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 (25-19, 25-12, 25-22) και παραμένει ζωντανός στην διεκδίκηση της τέταρτης θέσης. Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν πιέστηκε καθόλου από τον Ηρακλή Χαλκίδας. Ειδικά στο πρώτο και στο δεύτερο σετ ο Φοίνικας επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και έφτασε χωρίς άλλα προβλήματα στην κατάκτηση τους.

Αντίθετα στο τρίτο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο ανταγωνιστικοί και κατάφεραν να προηγηθούν με 21- 19. Όμως η προσπάθεια τους έμεινε ημιτελής και ο Φοίνικας έφτασε στην νίκη και πήρε τους τρεις βαθμούς, Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρεϊνάλντο με 20 πόντους και ακολούθησε ο Μίλια Μρντακ με 13. Για τον Ηρακλή Χαλκίδας ο Χένρι Ομάρ Τάπια είχε 15 πόντους.