Ολοταχώς για τον τίτλο η Μονακό

Ο Ζοάο Μουτίνιο πέτυχε το δεύτερο γκολ της Μονακό
Ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά από το 2000 έκανε η Μονακό που ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μπορντό.

Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν των Γιρονδίνων με 2-1 στο «Λουί Ντε». Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ λίγες μέρες πριν την ρεβάνς με την Μάντσεστερ Σίτι στο Τσάμπιονς Λιγκ ήθελε την νίκη για να παραμείνει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας και να διατηρήσει την διαφορά της από τους διώκτες της. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να βάλουν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπαπέ-Λοτέν και τον Μουτίνιο. Μετά τα δύο γκολ των Μονεγάσκων η Μπορντό αντέδρασε και μείωσε με τον Ρολάν αλλά δεν μπόρεσε να φανεί περισσότερο απειλητική.

Στα άλλα ματς της ημέρας ξεχωρίζει η επιβλητική νίκη της Γκινγκάμπ επί της Μπαστιά με 5-0 και μάλιστα με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο. Με την νίκη της αυτή η Γκινγκάμπ ανέβηκε στην όγδοη θέση. Εκτός έδρας επιτυχία για την Ναντ που πέρασε με 3-2 από την έδρα της Μονπελιέ αλλά και για την Λιλ που επικράτησε με 2-1 της Νανσί παρότι βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο. Με τους τρεις βαθμούς οι «λιλουά» ανέβηκαν ακόμα περισσότερο στην βαθμολογία και μπορούν να ατενίζουν το μέλλον τους με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Τέλος χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Ρεν και την Ντιζόν με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Μονακό - Μπαστιά 2-1
(68' Μπαπέ-Λοτέν, 74' Μουτίνιο - 84' Ρολάν)

Νανσί - Λιλ 1-2
(31' Ντια - 63' πεν. Ντε Πρεβίλ, 81' Λόπες)

Μονπελιέ - Ναντ 2-3
(12' Μουνιέ, 84' Μπουντεμπού - 24', 68' Νακουλμά, 89' Σάλα)

Ρεν - Ντιζόν 1-1
(58' Σαΐντ - 42' Ταβάρες)

Γκινγκάμπ - Μπαστιά 5-0
(47' Σαλιμπούρ, 56' Ντο, 70' Μπριάν, 78' Μπλας, 86' Μεντί)

Πέθανε ο Θανάσης Καλογιάννης

Έτοιμη για τη νίκη στην Κύπρο η Εθνική - Σκίμπε: «Εναλλακτική λύση ο Λάζαρος» (video)