Ολυμπιακός και Πανναξιακός για την πρώτη κούπα

Φάση από τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό
Ο Ολυμπιακός και ο Πανναξιακός έκλεισαν ραντεβού για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τις νίκες τους στους ημιτελικούς.

Στο Final-4 που γίνεται στην Γλυφάδα ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκοού στον έναν ημιτελικό και έχει βάλει στόχο το έβδομο σερί Κύπελλο ενώ ο Πανναξιακός που επιστρέφει σε τελικό μετά από 3 χρόνια είναι το αουτσάιντερ του τελικούς της Κυριακής (5/3) που θα ξεκινήσει στις 18:00 και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ 3.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-0

Το ντέρμπι των αιωνίων στον ημιτελικό είχε χαρακτηριστεί σαν πρόωρος τελικός αλλά μόνο στο δεύτερο σετ επιβεβαίωσε αυτόν τον τίτλο. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο πρώτο και στο τρίτο σετ και έφτασε στην νίκη με 3-0 (25-14, 26-24, 25-12) και πήρε την πρόκριση για όγδοη σερί χρονιά όπου στις εφτά προηγούμενες παρουσίες του έχει κατακτήσει τα έξι τελευταία τρόπαια. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καλύτερες σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται ανταγωνιστικός μόνο στο δεύτερο σετ όταν και προηγήθηκε με 23-20. Όμως με όπλο το μπλοκ ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους σκορ 6-1 και πήρε και αυτό το σετ. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Σάσκια Χιππε που είχε 18 πόντους ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι δύο κεντρικές η Κατερίνα Γιώτα και η Τζίνα Λαμπρούση με 12 πόντους η κάθε μία. Για τον Παναθηναϊκό η Γιάνα Φραντσίσκα Πολ είχε 10 πόντους.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ 3-2

Ο άλλος ημιτελικός ανάμεσα στον Πανναξιακό και το Μαρκόπουλο είχε πολύ μεγαλύτερο σασπένς αφού κρίθηκε στα πέντε σετ και βρήκε νικήτρια την ομάδα της Νάξου με 3-2 (25-12, 25-21, 21-25, 19-25, 15-10). Ο Πανναξιακός που προκρίθηκε σε τελικό για δεύτερη φορά στην ιστορία του μετά το 2014 και την Πύλο, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε πολύ εύκολα το πρώτο σετ ενώ και στο δεύτερο επικράτησε παρότι το Μαρκόπουλο φάνηκε πιο ανταγωνιστικό. Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική. Η νεανική ομάδα του Γιάννη Νικολάκη αντέδρασε και με αποτελεσματική επίθεση και καλή λειτουργία στο μπλοκ άμυνα έκανε την ανατροπή και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί τα λάθη που έκανε το Μαρκόπουλο έδωσαν την νίκη στον Πανναξιακό. Πρώτη σκόρερ του Πανναξιακού ήταν η Μόνικα Πότοκαρ με 18 πόντους και ακολούθησε η Σία Τοτσίδου με 17 με 7 μπλοκ όσα και η Κατερίνα Ζακχαίου. Για το Μαρκόπουλο η Έρικα Μερκάδο είχε 26 πόντους.