Ολυμπιακός-Πανιώνιος ο τελικός στις Γυναίκες

Δεν δυσκολεύτηκαν οι ερυθρόλευκες
Στον τελικό και του φετινού Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Γυναικών θα δώσει το «παρών» ο Ολυμπιακός, που επικράτησε στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Πρωτέα Βούλας με 85-56 και κορυφαίες τις Μάλτση και Δημητράκου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ωστόσο μικρό προβάδισμα, το οποίο στο τέλος της περιόδου έφτασε στο +7 (10-17) με τέσσερις διαδοχικούς πόντους της Δημητράκου. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ανέβασε «στροφές» και ανεβάζοντας το σερί της στους δώδεκα πόντους, στο 12ο λεπτό προηγήθηκε με 10-25.

Ο Πρωτέας έδειξε σημάδια αντίδρασης στην συνέχεια μειώνοντας σε 17-27 αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο και στο ημίχρονο προηγούνταν με 23-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε «ζεστός» στο παρκέ και ανέβασε την διαφορά στο +23 (23-46) στο 23ο λεπτό. Ο Πρωτέας μετά από τάιμ άουτ του Αλέκου Δάγλα αντέδρασε μειώνοντας σε 32-45 αλλά οι «ερυθρόλευκες» δεν έχασαν τα ηνία και στο 30’ προηγούνταν με 40-61. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι και να φτάνει τελικά στη νίκη με 56-85. Πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό, που θα είναι ο νικητής του Νίκη Λευκάδας-Πανιώνιος (20.00).

Δεκάλεπτα: 10-17, 23-39, 40-61, 56-85

Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Καρλάφτη 3 (1), Ουάιτ 11, Χατζηβασιλείου, Σπυριδοπούλου 15 (1), Κολάτου 4, Ράτζα, Σκρμπα 14, Νικολοπούλου 8, Μιλωνάκη, Χατζηγιακουμή, Αναστασοπούλου, Μαγγίνα 1.

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 15 (3), Δημητράκου 15 (1), Χατζηνικολάου 4, Κάιζερ 9, Μάλτση 18 (4), Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 5 (1), Τζόνσον 6, Κοσμά, Καλτσίδου 11 (1), Φουράκη.

Αντίπαλος ο Πανιώνιος

Πρωτότυπος πανηγυρισμός από τις κυανέρυθρες
Ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με κόντρα στη Νίκη Λευκάδας (63-50) στον δεύτερο ημιτελικό και θα βρεθεί στον μεγάλο τελικό του Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου Γυναικών για πρώτη φορά στην ιστορία του, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η Νίκη Λευκάδας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο πέμπτο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 13-9, ενώ το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις νησιώτισσες στο +2 (17-15). Στην δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος ανέβασε «στροφές» και αφού ισοφάρισε γρήγορα σε 17-17, με ένα μικρό σερί έκανε το 17-25 στο 13’ ενώ στο 18’ με κορυφαία την Πέτερσεν, είχε ανεβάσει την διαφορά στο +9 (24-33). Η Νίκη όμως αντέδρασε και στο ημίχρονο είχε μειώσει σε 28-33.

Στην τρίτη περίοδο η Νίκη Λευκάδας έκανε την αντεπίθεσή της και στο 15΄είχε μειώσει σε 36-37. Ο Πανιώνιος παρέμενε μπροστά στο σκορ αλλά η Νίκη δεν του επέτρεπε να ξεφύγει και στο 30’ οι «κυανέρυθρες» προηγούνταν μόλις με 41-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό και στο 35’ είχε πάρει προβάδισμα με 45-51. Η Νίκη Λευκάδας δεν μπόρεσε να επιστρέψει και ο Πανιώνιος έφτασε στη νίκη και την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του σε τελικό Κυπέλλου Γυναικών.

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-33, 41-42, 50-63

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χεριστανίδου 8, Τελίδου 11 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 9, Γούναρη 9 (2), Ψυχογιού 3 (1), Κάντι 4, Παπαδοπούλου, Στάρα 6.

Πανιώνιος (Τσίκληρας): Πέτερσεν 15 (1), Τσίκα, Χέιλι 14, Τσιάντη 2, Μπότσαρη 8, Σταμπούρλου 4, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5 (1), Πατεράκη, Γρηγορίου 2, Μίτση, Τζόουνς 5